Съюзът на физиците в България и фондация „Еврика“ организират национален конкурс за есе 2024 г. Темата, по която писаха ученици и студенти от цялата страна, е „Физиката в моя свят“. В Конкурса се включиха 120 участници – ученици от 36 основни и средни училища и студенти от три висши училища, които в три възрастови групи представиха своите виждания по темата на Конкурса. Есетата са оценени от жури и са представени на Младежката научна сесия в рамките на 52. национална конференция по въпросите на обучението по физика на тема „Образованието по физика и дигиталните технологии“.
Медиен партньор на форума е Националното издателство „Аз-буки“.
По традиция вестник „Аз-буки“ публикува отличените творби в няколко поредни броя.
Физиката е извор на вълнение и вдъхновение*
Кристияна Апостолова – X клас, III място
Хуманитарна гимназия ,,Св. Св. Кирил и Методий“ – Пловдив
Научен ръководител – Нина Герева
Как е започнало всичко? Защо Вселената е устроена по този начин? Какво има в необятния Космос и какви са неговите тайни? Отговор на всички тези въпроси ни дава една от най-великите науки, която коренно е променила възгледите на човечеството върху всичко около нас – физиката. Тя за мен е повече от научна дисциплина, тя е начин на мислене, който обогатява и преобразява моя вътрешен свят. Въпреки че бъдещето ми може да не е свързано конкретно с физиката, тя винаги ще важна част от живота ми.
Физиката е много повече от набор от формули и закони – тя е извор на вълнение и вдъхновение. Удивително качество на човешкия вид е любопитството – желанието за знание и за гмуркане в непознатото. Векове човечеството изучава света и така от първобитни хора сме се превърнали в цивилизация на нови технологии и открития.
В бъдещето, възползвайки се от постоянния напредък в технологиите и научните изследвания, физиката ще продължи да променя света около нас по различни начини. Едно от направленията, в които ще има значително влияние, е в областта на енергийните технологии. Чрез откриването на нови методи за добиване на енергия се намират начини за намаляване на употребата на полезни изкопаеми и горива, които ще помогнат за опазването на околната среда и ще направят планетата ни много по-благоприятно място за живот.
Физиката в моето бъдеще виждам и в областта на медицината. Тя продължава да играе ключова роля в развитието на нови диагностични методи и терапии. От използването на магнитно-резонансно изображение за ранно откриване на заболявания до разработването на нови методи за лечение на рак чрез радиотерапия. Напредъкът в областта на медицинската фотоника и нанотехнологиите ще позволи създаването на по-точни и ефективни инструменти за борба със заболяванията. Заради своята практичност тази наука ще подобри качеството на здравеопазването и ще спаси милиони животи.
Започнах своята теза с няколко въпроса, един от които беше ,,Как е започнало всичко?“. Сега бих искала да му обърна малко по-специално внимание. Има много различни теории за отговор и от научна гледна точка теорията за Големия взрив е най-популярна. От гледна точка на религията обаче отговорът ще бъде много по-различен. Физиката и религията представляват два изключително важни аспекта от човешката култура, които се разглеждат като различни сфери на познанието и като взаимно изключващи се. Разбира се, съществуват точки на сближаване между тях. Например и двете области се стремят към разбиране на света и установяване на смисъл в него, но за един учен е много трудно да установи баланса между тях. Видни физици като Стивън Хокинг обясняват съществуването на Бог чрез фактология, което ги отвежда до заключението, че няма такова нещо като висша господна сила. Като човек, който се интересува от всякакви науки и е жаден за знания и отговори, но също и като човек, пораснал във вярващо семейство, аз самата не мога да намеря връзката между тези две области. Нищо не може да бъде казано, че е вярно на сто процента, затова сигурно някой ден ще мога да намеря свой собствен отговор на въпроса.
***
Водородни ферми ще произвеждат чисто гориво*
Лора Миланова – IX клас, III място
Национална търговско-банкова гимназия – София
Научен ръководител – Нонка Байлова
Физиката е една от науките, която е допринесла изключително много за света, който познаваме. Всички удобства, на които се наслаждаваме в днешно време, са били труд на много гениални хора за бъдещето на човека, за нас. Има още много технологични и обществени иновации, които да се измислят. Още от малки осъзнаваме, че физиката е навсякъде около нас, чрез игрите ни с магнитите и електрическите вериги. Физиката ще продължи да бъде движеща сила зад бъдещите иновации, като се базира на текущи технологични тенденции и научни пророчества.
Непрекъснатото развитие на физиката гарантира нейното място в основата на бъдещите открития и изобретения. Тя ще бъде винаги част от нашето съществуване и ще го подобрява, но физиката никога нямаше да е стигнала дотук, ако не бяха гениите от миналото. Алберт Айнщайн е човекът, на когото дължим много. Той става известен през 20-те години ни ХХ в., като разработва Теорията за общата относителност 7 години и я потвърждава. Теорията ни напомня да вдигнем глава и да огледаме околната среда и небето, изпълнено със звезди. Благодарение на нея са разбрани много от мистериите на черните дупки и същността на времето. Теорията е измамно проста. Вселената, представена на голямата, четириизмерна сцена, наречена пространство-време. Тази теория е основа за съвременната физика и астрономия и има огромно значение за нашето научно познание и технологично развитие. Благодарение на това откритие и още много други се стига до раждането на квантовата механика.
От квантовата физика се започва развитието на технологиите, без които не можем да си представим живота без повечето съвременни технологични удобства. Идеален пример за технология, без която съществуването ни ще бъде доста затруднено, е телефонът. Той ни предлага лесна комуникация с когото поискаме, бързо намиране на информация, не е нужно да носим цял фотоапарат, защото е вградена камера. Има още много други функции, като фенерче и развлечения, събрани на едно място. Идеята за телефона е взета от американска комедия, която вдъхновява Мартин Купър да създаде първия телефон. Той е бил тежък 1 килограм и с дълга антена. С времето дизайнът на телефона се променя постоянно. Появяват се все по-нови тенденции от телефони с антена и телефони мида до днешните модерни смартфони. Покрай телефона се откриват и други технологии като Bluetooth слушалката.
Физиката е изключително важна в развитието на екологията. Колкото и невероятно да звучи, физиката ще запази света ни и нас самите. Пример е топлообменът. Знанието, че топлината се разпространява в околната среда, влияе на климата. За управлението на водните ресурси е от изключителна важност знанието за гравитацията, която определя движението на водата. Физиката има съществено значение във физиката и околната среда. Без нея екологията нямаше да съществува дори. Много физични закони ни помагат да мислим в перспектива и за нашето бъдеще, глобално и индивидуално. За бъдещето има много идеи като водородната технология, която да е алтернатива на автомобилите с вътрешно горене и електрическите превозни средства. При тази технология единственият отпадък ще е вода. Тази технология ще направи автомобилите напълно безвредни за околната среда. Представям си как всеки ще кара автомобил и единственото, което ще виждам, е как капе безобидна вода.
***
Ключът към разгадаване на тайните на природата*
Петър Учиков – IX клас, III място
ППМГ „Васил Левски“ – Смолян
Научен ръководител – Милка Хаджиева
Физиката като изследователска наука предоставя на човека ключ към разгадаване на тайните на природата. Тя ни въвежда във вълшебен свят от закони и взаимодействия, които обхващат всичко около нас. В този свят на науката физиката заема централно място в моето бъдеще, като не само предоставя възможности за професионален успех, но и формира основите на моето лично развитие и социално ангажиране.
На професионално ниво физиката ще бъде неизменна част от моята кариера. С растежа на технологиите и научните открития разработката и приложението на физически принципи стават все по-важни. Като бъдещ инженер или учен аз се виждам в ролята на творец, използващ фундаменталните понятия на физиката, за да създам новаторски технологии. Без тези технологии предизвикателствата пред човечеството като енергийни проблеми и климатични промени ще бъдат трудно решими. Физиката не само ме подготвя за успешна кариера, но и ме прави активен участник в преобразуващото се общество.
На лично ниво разбирането на физическите закони ме насърчава да разглеждам света с отворени очи. От силите, които управляват звездите и планетите, до най-малките частици в атомите, физиката ограничава и в същото време разширява възприятието ми за реалността. С този широк обзор аз съм в състояние да вземам по-осъзнати решения в ежедневието си и да се възползвам от възможностите за иновации в науката.
В сферата на обществената отговорност физиката ме вдъхновява да бъда глас на промяната. Разбирането на основите на този научна дисциплина ме прави по-осведомен гражданин, способен да участва конструктивно в дискусии за важни теми като енергийна ефективност, опазване на околната среда и научни постижения. Физиката ме обучава не само да разбирам, но и да обяснявам сложни концепции, като търся начини за тяхната приложимост в подобряване на качеството на живот на хората.
В заключение – физиката в моето бъдеще е не само знание, но и вдъхновение. Тя ще бъде светлината, насочваща пътя ми към успех, разбиране и социално участие. Физиката е не просто наука, а свят от възможности и открития, който с нетърпение ще изследвам и прилагам в живота си.
*Заглавията са на редакцията. Есетата се публикуват със съкращения
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg