Новата академична учебна година бе открита тържествено в редица висши училища в страната. По време на тържествата в някои от тях своите дипломи получиха и завършилите бакалавърска и магистърска степен.
На 15 септември врати за своите нови и стари студенти отвори Висшето училище по телекомуникации и пощи в София.
Точно 368 са първокурсниците в най-старото специализирано висше училище в страната.
Гости на академичната церемония бяха председателят на 50. народно събрание Рая Назарян, министърът на електронното управление Валентин Мундров, председателят на Националната агенция за оценяване и акредитация проф. д-р Елиза Стефанова, ректори, представители на съсловни организации и бизнес партньори.
Ректорът проф. д-р Миглена Темелкова, която от тази година ръководи и Съвета на ректорите, отбеляза, че за 143-ти път във Висшето училище по телекомуникации и пощи среща си дават надеждата на първокурсника за успешно начало в университета и увереността на дипломантите за успешна професионална реализация.
„Каквото и да постигнете във вашата кариера – летете, но бъдете и адаптивни. Бъдещето принадлежи не само на най-бързите, но и на най-гъвкавите“, пожела тя на студентите.
„Единственият шанс за дългосрочна инвестиция в бъдещето – това е образованието“, заяви Назарян и поздрави академичното ръководство за амбициозната цел висшето училище да бъде лидер с перспективни дисциплини като киберсигурност, изкуствен интелект, технологии и иновации. Тя връчи и дипломите на тримата отличници от випуск 2024 г., който включва 100 бакалаври и 120 магистри.
Два дни по-късно председателят на Народното събрание Рая Назарян бе гост и на тържественото откриване на новата академична година в УНСС. На събитието присъстваха и служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова и подуправителят на БНБ доц. д-р Петър Чобанов.
„Развитието на страната ни не е възможно без образование на световно ниво и модерна българска наука“, заяви Назарян пред академичната общност на УНСС, чийто възпитаник е и тя.
„УНСС съчетава богата традиция с модерност и иновативност. Тази година Университетът може да се похвали с рекорден прием. В момента има около 20 000 студенти, около 1000 служители и преподаватели и още 500 хонорувани преподаватели. Всеки ден около 10 000 души присъстват в сградата на УНСС, която благодарение и на бизнеса става все по-модерна“, отбеляза ректорът проф. Димитър Димитров.
Учебната година бе открита и в Медицинския университет в Пловдив,
където зам.-министърът на здравеопазването Добромира Карева връчи студентските книжки на приетите с най-висок бал. По традиция те получиха за награда от ректора проф. д-р Ангел Учиков атлас по анатомия, стетоскоп, бяла престилка и апарат за измерване на кръвно.
„Ваша е отговорността да бъдете упорити, креативни, критично мислещи, да изисквате от себе си и да умеете да работите в екип“, отбеляза в словото си ректорът. Той подчерта, че Университетът навлиза в своята 80-годишнина като институция, която се уповава на изградения академичен авторитет, справя се с актуалните предизвикателства и открива нови възможности за своите научни екипи да бъдат сред водещите на европейската и световната карта.
Церемонията завършва със символичното предаване на Щафетата на познанието между випуските.
Начало на академичната година бе дадено и в Медицинския университет във Варна. Той посрещна 1730 първокурсници, от които 380 чужденци. Ректорът проф. д-р Димитър Райков приветства първокурсниците с думите: „Тук ще научите всичко, за да станете най-добрите лекари, фармацевти и здравни специалисти, тъй като ще ви обучават доказани и опитни професионалисти. Доверете им се, търсете ги, изисквайте от тях“.
Студенти с най-висок бал от кандидатстудентските изпити положиха от името на всички новоприети клетва за посвещение в медицинските и здравните науки.
Абсолвенти от випуск 2024 на специалност „Медицина“ предадоха щафетата на първокурсниците, като ги облякоха в бели престилки.
С много забава и усмивки започна учебната година и в Националната академия за театрално и филмово изкуство. А новоприетите ще запомнят празника, в който за първи път се качиха на сцената на Учебния театър, с ударното му начало, по време на което група „Живи и здрави“ от възпитаници на НАТФИЗ взриви салона с любими на младите хора изпълнения. По стара традиция всеки от първокурсниците получи студентската си книжка, поканен поименно от художествения си ръководител.
Повече от 1600 нови студенти посрещна в първия учебен ден и Русенският университет „Ангел Кънчев“.
„Вече сте направили своя избор за образователен и професионален път. Русенският университет ще ви осигури всички условия този път да бъде успешен и значим. Пожелаваме ви смело да преследвате мечтите си!“, обърна се към първокурсниците ректорът проф. д-р инж. Генчо Попов. Той отбеляза, че висшето училище заема достойно място сред изследователските университети в страната, което е признание за стратегическата му ориентация към авангардни и научни постижения и иновационен растеж.
Учебните зали бяха отворени и в Икономическия университет – Варна. На тържествената церемония ректорът проф. д-р Евгени Станимиров изрази удовлетворението си от приетите около 1500 нови студенти, като всички места за образователно-квалификационна степен „бакалавър“ по държавна поръчка са заети. Чуждестранните са над 300. У
ниверситетът реализира и рекорден прием на младежи – близо 100, от българската диаспора в Украйна, Молдова, Македония. По думите на проф. Станимиров, висшето училище е привлекателно за чужденците заради прагматичността на обучението и добрата академична среда. Но силен аргумент за тях е и това, че Варна е притегателен център. Ректорът на Икономическия университет съобщава, че се работи върху стратегически документ за ускорено внедряване на изкуствения интелект за развитие на екосистема Варна.
Националната спортна академия също откри учебната 2024/2025 година с тържества за своите първокурсници.
Ректорът проф. Красимир Петков отличи олимпийските медалисти и участници в Париж 2024 – студенти и възпитаници на НСА. С почетен медал на НСА бяха наградени олимпийските шампиони Семен Новиков (борба) и Карлос Насар (вдигане на тежести), както и сребърната медалистка Боряна Калейн (художествена гимнастика).
Няколко от олимпийците започват обучението си през настоящата учебна година.
Студентските си книжки като първокурсници получиха Семен Новиков, Стилияна Николова, Божидар Саръбоюков и Петър Мицин.
В първия учебен ден се състоя и официалното откриване на закритата лекоатлетическа писта, напълно реновирана по съвместен проект с Министерството на младежта и спорта. Символично бе поставена и първа копка на предстоящия цялостен ремонт на общежитие бл. 70 на територията на кампуса.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg