За първи път в България тръгва пътуващ фестивал „Красива наука“. Първите две спирки са във Видин и Монтана. Целта е да се стигне до различни селища из страната, където липсва научна и академична инфраструктура.
От работилници за тайните на Тутанкамон и галактиките, през тъмната страна на Луната, до среща с дронове, професиите на Антарктида, правилата за именуване на животни и растения и кой не го предпочита горещо – това са част от темите, специално разработени, за да накарат учениците да се вдъхновят от заниманията с наука.
Пътуващият фестивал посети първо Видин на 25 септември, в Монтана е на 27 септември.
Основни партньори на Фестивала са Министерството на образованието и науката, Община Видин и Община Монтана. Във всеки град има еднодневна програма, разделена на училищна и основна. Училищните се провеждат в СУ „Цар Симеон Велики“ във Видин и Природо-математическата профилирана гимназия „Св. Кл. Охридски“ в Монтана.
Основната програма и в двата града е подходяща за възрастни и семейна публика. Във Видин тя се провежда в Регионалната библиотека „Михалаки Георгиев“, където ще се говори за добрите бактерии на българските млечни продукти, миналото на Видин в светлината на новите археологически открития и големите очаквания в астрономията.
В Монтана домакин на събитието е Драматичният театър „Драгомир Асенов“. Зрителите ще могат да видят театралното научнопопулярно представление „Дългият път към звездите“. За българското присъствие в Антарктида ще научат лично от проф. д-р Христо Пимпирев.
Пътуващият фестивал е създаден от фондация „Красива наука“ – организатор на Софийския, Варненския и Пловдивски фестивал на науката.
Вестник „Аз-буки“ е медиен партньор на проявата.
В София събитията са организирани със съдействието на Програма „София – град на младите и активните“ на Столичната община и започват на 27 септември. Всеки желаещ може да посети „Млади посланици на науката в мол „София“ от 14 ч. до 18 часа.
В него ще участват младите учени от Стопанския факултет на СУ „Кл. Охридски“, Центъра за изследвания и анализи, Химикотехнологичния и металургичен университет, Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН, Института по обща и неорганична химия при БАН, Института по електрохимия и енергийни системи при БАН, Агробиоинститут; учениците на забавна математика от СМГ и ПЧМГ, 43. ОУ „Христо Смирненски“, Британското училище – София, ЧОУ Izzi Science for Kids, ЧСУ Cosmos International School; младежките проекти на фондация „Екологичен манифест – МанЕко“ и на Академията за визионери на Столичната община („Дигитална достъпност“, „Острови на биоразнообразието“, „Подари щастие, приеми приятел“, „Пукльовците“).
В Националния природонаучен музей при БАН от 18:00 до 22:30 ч. посетителите ще могат да научат за скалния орел в България, голямото пътуване на червеногушата гъска, за българските динозаври, както и да се запознаят с палеоботаниката и да посетят Кабинета на любопитствата.
Забавният куиз за млади пътешественици ще бъде от 18:30 до 22:00 ч. в Централните хали.
22-годишен студент в Геолого-географския факултет на Софийския университет ще поведе записалите се на околосветско пътешествие от знание и забава в легендарния куиз на Географ БГ.
С голям интерес се очаква „Наука в три минути“ – събитието ще се проведе от 19:30 до 22:30 ч. в Централните хали.
Десет от звездите на конкурса „Лаборатория за слава“ (FameLab) застават заедно, за да покажат колко много достоверна, разбираема, удивителна наука може да се побере в три минути. Сред финалистите от минали години има астрофизик, лекар, химик, генетик, инженери по геодезия, хранителни технологии и по ВиК, ветеринарен лекар, молекулярен биолог.
Събитията в програмата на Фестивала са вдъхновени от Европейската нощ на учените,
подчертават организаторите от фондацията „Красива наука“.
През октомври проектът продължава с „Посланици на науката онлайн“. Това е програма на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН с проучванията на младите изследователи етнографи в областта на доброволчеството, спорта, реакциите при наводнения в България и други теми.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg