„Решихме тази година да отбележим патронния си празник по различен от обичайните до момента формати, като тържествен концерт с богата ученическа програма или Дни на таланта“, разказва Таня Груева – директор на 4. ОУ „Проф. Джон Атанасов“ в София.
Така за първа година на 4 октомври в двора на школото се провежда STEAM панаир на открито.
Събитието е посветено както на природните науки – химия, физика и биология, така и на някои сфери от изкуството, като музика и рисуване.
„Наблюденията ми са, че колкото по-малки са учениците, толкова повече харесват природните науки. Мисля си, че с напредването на възрастта любовта към тях намалява. Най-вероятно причината се крие в усложняването на материала“,
смята моята събеседничка.
Затова в опит да не загубят интереса на своите малки ученици, екипът на училището постоянно измислят интересни инициативи, с които да приковат детското внимание и да провокират любопитството им.
На STEAM панаира ще има 16 станции – коя от коя по-интересни. Сред тях са „Rock училище в кабинета по музика“, „Модно дюкянче“ за изработка на дрехи от отпадъчни материали, „Станция лего“ за моделиране на конструктори, „Станция Джон Атанасов“ за създаването на макети на компютри, „Забавни експерименти“ и „Тайната на науката“ – за любопитни опити, и много други.
„Целият екип на училището е въвлечен в STEAM панаира“, казва Груева. Самата тя също участва в събитието и е подготвила забавни опити по химия.
Това не е първият им STEAM проект.
В края на миналата учебна година Таня Груева заедно с учителката по математика Надежда Гергишанова провеждат STEAM урок. Правят го непосредствено след обучението си в Португалия, свързано с проекта „Новият свят има нужда от ново училище“, с който училището спечели наградата на Европейската комисия за иновативно обучение за 2024 г.
За своя STEAM урок двете сами закупуват материалите за провеждането на опитите пред учениците. Таня Груева приготвя капани по химия, в които учениците трябва да открият скрити продукти. Със захарта, нишестето и другите съставки, които намират, трябва да направят торта. Следващата задача е да изчислят колко калории има в едно парче. Данните трябва да бъдат представени в таблица на компютър, като има отделна секция за движенията, които трябва да бъдат извършени, за да изгорят натрупаните калории. След това идва ред на спортните дейности с цел изгаряне на калориите. Учениците са разделени на няколко отбора: готвачи, химици, математици, спортисти и ИТ специалисти.
„И така, ядохме торти, а след това играхме хора“, обяснява Груева. Със сигурност този урок дълго се помни от децата и наистина остава трайна следа в съзнанието им.
„Постоянно ме питат кога ще имаме друг такъв урок“,
обяснява моята събеседничка.
Истината е, че децата наистина харесват тези уроци, но в натоварената учебна програма много рядко учителите успяват да намерят време за тяхното провеждане. Получава се така, че те се правят обикновено след часовете. „Учениците и без това имат доста натоварено всекидневие. В училище имат по 6 – 7 часа, а след това някои от тях имат и допълнителни занимания. Отделно – доста е трудно да събереш на едно място всички ученици в извънучебно време“, посочва тя. Но както добре знаем, ако имаш желание, намираш и начин.
В училището ще отвори врати и STEM център.
Вече са получили одобрение и очакват финансирането за него, а ремонтните дейности ще започнат най-вероятно през лятната ваканция. Центърът ще бъде разположен в отделно крило и в съседство с кабинетите по математика, информатика и по природните науки.
„Идеята ни е да се използва пълноценно от всички ученици“, казва Груева. Възпитаниците им през настоящата година са 865, като само паралелките им в I клас са пет на брой.
„Първокласниците ни вече започнаха работа в проекта „Училище на бъдещето“ по Програма „Еразъм+“ с гостите ни от Малта“, споделя Груева.
Заедно с тях малчуганите изработват „Дърво на живота“. От 2023 г. те са акредитирано училище по „Еразъм+“ и работят усилено в тази посока.
И интересните неща, които правят, не спират дотук. Палитрата им от занимания по-интереси включва много клубове, като фокусът в тях отново са химия, физика, биология, математика и природни науки. Любовта към тези предмети се запалва, когато децата са малки. И ние това правим“, категорична е тя.
Предлагат „Забавна математика“, „STEAM математика“, „Пъстра математика“, „Дигитални инструменти в немския език“, „Светът на приказките“, езикови клубове по английски език, екоклубове, спортни занимания – футбол, волейбол, хандбал, вокални и танцови формации и още много други. Групата им по народни танци също привлича много ученици. Училището разполага със собствен реквизит от традиционни носии, с които с право се гордеят.
„Независимо че сме иновативно училище, никога не забравяме, че сме българи. Затова изключително много държим на опознаването на традициите и отбелязването на празниците в нашата страна“, завършва директорката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg