Национален STEM център на територията на „София Тех парк“ и три регионални STEM центъра ще бъдат изградени със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост. За подпомагане дейността на регионалните ще бъдат създадени и три изнесени бази за обучение. Тази към Регионалния STEM център в Хисаря ще бъде разположена на територията на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
С какво ще бъде оборудвана тя и повече за дейностите в нея разказва проф. д-р Желязка Райкова – заместник-декан на Физико-технологичния факултет във Пловдивския университет и координатор учебна дейност, подпомагащи координатора на Националния STEM център при организиране на събитията и обученията, провеждани в изнесената база за обучение.
За изграждането на изнесената база в Пловдивския университет ще бъде предоставена една от сградите към висшето училище.
Целият ѝ втори етаж ще бъде реновиран и там ще бъдат разположени пет големи лаборатории.
Те отговарят на петте STEM направления – „Природни науки“, „Математика и информатика“, „Роботика и киберфизични системи“, „Зелени технологии и устойчиво развитие“ и „3D дизайн и прототипиране“.
„Покриваме изцяло минималните изискванията за оборудване на STEM лабораториите, които ще бъдат изградени в училищата. Това се прави, защото, преди да почнат да функционират училищните STEM центрове, учителите трябва да бъдат подготвени да работят уверено в тях. Фокусът ни са учителите“, казва проф. д-р Райкова.
В лабораторията „Роботика и киберфизични системи“ ще се конструират различни роботи
според възрастовите характеристики на учениците и ще се работи с тях.
В най-голямата зала в сградата ще бъдат изградени лаборатории по химия и опазване на околната среда, физика и астрономия, биология и здравно образование. Те отговарят на направление „Природни науки“ и за тях ще бъде закупено оборудване, което да бъде ползвано от учители, които преподават в различните образователни степени на средното училище.
За лабораторията за направление „3D принтиране и прототипиране“ ще бъде закупен 3D принтер за създаване на модели на различни типове устройства.
Лабораторията, посветена на зелените енергии, ще бъде свързана основно с прилагането и разширяването на компетенции по екология, енергийна ефективност и устойчиво развитие.
В лабораторията „Математика и информатика“ ще бъдат поставени компютри с различни параметри.
Всички зали ще бъдат оборудвани с интерактивни дъски.
В някои ще има и компютри, които да съответстват на направлението, за което ще се използват.
Лабораториите ще бъдат една до друга и обученията на учителите няма да се фокусират само върху конкретно направление. „Междупредметната връзка е задължителна за STEM обучението“, подчертава координаторът на обученията, които ще се провеждат в изнесената база в Пловдив.
„Пловдивският университет е най-големият педагогически университет в България и знаем, че STEM направлението е бъдещето на българското образование и на съвременното обучение в света. Идея на STEM е технологично да издигне нивото на българското училище“, казва още проф. Райкова.
Обученията ще се водят от преподаватели в Университета. Физико-технологичният факултет разполага със специалисти по роботика и по електроника. Те ще поемат както обучението по роботика, така и по 3D принтиране. Преподаватели от Факултета по математика и информатика ще водят курсовете по математика и информатика, така че те да бъдат STEM ориентирани. В лабораторията „Зелени технологии и устойчиво развитие“ ще участват преподаватели от Биологическия факултет.
Лекторите ще подготвят както теоретични въпроси, така и практически дейности. Те ще предоставят примери и готови план сценарии, които да бъдат приложими в учебната практика. Учителите ще имат и часове за самостоятелна работа.
„Идеята за курсовете е учителите да видят готови уроци, идеи, съвети, лабораторни упражнения – всичко, което може да им помогне, за да бъдат по-спокойни и уверени, когато работят по STEM теми“, допълва проф. Райкова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg