Самоковци имат право да се гордеят. Почти 100 години са изминали от създаването на първата музейна сбирка, която поставя началото на Историческия музей в града. Това се случва през 1930 г., а сбирката се съхранява най-напред в читалище „Отец Паисий“.
Архитект Юрдан Юрданов обаче проектира самостоятелна сграда и макар да е завършена след края на Втората световна война, на сайта на Музея пише, че това е първата сграда в България, проектирана за музей. С времето Историческият музей в Самоков създава богат фонд от около 30 000 музейни експоната, собствена художествена галерия и 3500 произведения на изкуството. Има обаче и нещо друго, което поддържа будно съзнанието за културното наследство на Самоков и околността. Повече от 20 години Историческият музей провежда за децата на Самоков и общината образователна програма.
Нови музейни работилници
„От тази учебна година включихме и три музейни работилници – уточнява за „Аз-буки“ уредникът Десислава Каназирова. – Едната е грънчарската работилница, която създадохме по идея на нашия директор д-р Веселин Хаджиангелов и поканихме външен лектор – майстора грънчар от Самоков Камелия Савова.“
Над 600 ученици преминават през образователната програма на Историческия музей в Самоков всяка година. Изнасят се беседи, лектории с презентации, свързани с музейните обекти и темите в музейните експозиции, а вече има и работилници.
В началото на учебната година Музеят уведомява училищата в общината за програмата си и работи с предварително записване. Десислава Каназирова казва, че за всички инициативи в Музея получават обратна връзка и отзивите винаги са положителни.
„Нашата идея е да запознаваме местното младо поколение най-напред с най-близките възможни културно-исторически обекти и експозиции, за да не забравят откъде са и колко голямо и важно значение е имал градът им в миналото – уточнява Каназирова. – Да знаят и да помнят колко значими личности за историята на страната ни са родени в Самоков и какви исторически и културни събития са се случили първо тук, в Самоков – техния роден град“.
Беседи в Историческия музей
Между 20 и 40 минути продължават беседите от образователната програма на Историческия музей. Хората, които работят с учениците, са предимно Десислава Каназирова и Гергана Янакиева. Сред темите присъстват „Самоков – произход и възникване на града и неговото име“, „Селско облекло от Самоковско, тъкани и шевици“, „Самоковска художествена школа – творби и зографи“, както и любопитната беседа в графичната база на Есовата къща – „Гравьорство и щампарство“.
За служителите на Историческия музей е важно децата на Самоков да се включат и в занимания, в които ще правят нещо сами. Затова и музейните работилници, които започват през учебната 2023/2024 г., са насочени към творчество и работа с ръце.
„Посещенията на работилниците винаги включват цял клас, а таксата е само 3 лева на ученик“, уточнява Десислава Каназирова и разказва какво представляват практическите занимания.
В сградата на Музея се провежда заниманието „Млад етнограф – изработи си шевица“. Децата могат да си направят модел с мотив от самоковска шевица за книгоразделител, за картичка или украса. Заниманието е подходящо за по-малките, от I до IV клас. В Художествената галерия се организира работилницата „Прави фотография като едно време – цианотипия“. Тя е предназначена и за по-големите ученици – до XII клас.
В посетителския център на Музея се разполагат закупените мобилни грънчарски колела. Там Камелия Савова прави грънчарската работилница „Бъди майстор грънчар – направи си глинен съд“. Всички занимания, както и беседите и презентациите, са единствено за ученици от Самоков и околността.
Известна в миналото и превърнала се в част от историята, Абаджийската чаршия събирала на едно място над 50 дюкяна, сред които и грънчарски работилници. Майстори от село Бусинци, дало на страната една от двете най-големи грънчарски школи в България, са идвали да работят и на място са създавали продукцията си.
Да запазиш занаят
„Искаме да запазим грънчарството като занаят и да предоставим възможност на учениците да се запознаят отблизо с грънчарското колело. Да се докоснат до глината и да усетят чувството да изработиш нещо с ръцете си, което да остане и след теб, за спомен – казва Десислава Каназирова. – Като майстор грънчар, Камелия Савова направи благотворителна изложба в наш обект с глинени съдове и фигури, изработени от децата, които посещават професионалните ѝ уроци. Заедно със семейството ѝ решиха събраната сума от разпродажбата на тези произведения да дарят на Историческия музей – Самоков.
Идеята е тя да се използва, за да знаят децата, че има и каузи, подкрепящи изкуството, културата и историята ни. След разговор на Камелия с директора ни д-р Хаджиангелов закупихме мобилни грънчарски колела и материали. Вече направихме първото занятие на грънчарската работилница в музейна среда.
Освен че предоставяме възможност на повече ученици едновременно да се запознаят с грънчарството като занаят, се надяваме, че у някои от тях ще се пробуди и по-задълбочен интерес.“
Образователната програма на Историческия музей за самоковските ученици продължава. Екипът се радва на посещението на всеки клас и ги очаква. Защото само така културното и историческото наследство на възрожденския Самоков, чието име се споменава за първи път в писмени източници още през XVI век, ще се запази завинаги.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg