„И децата, и големите учат най-много чрез игра“ – верни на тази максима, педагозите от Професионалната гимназия по компютърни науки и математически анализи „Проф. Минко Балкански“ (ПГКНМА) в Стара Загора дават на учениците си да се забавляват, за да могат след това и да възприемат по-лесно.
Уроците тук обаче не са от най-лесните – учи се програмиране, в основата на което стои трудната за мнозина математика. Неслучайно балът за прием в гимназията, която с всяка година се увеличава, се формира от оценката по български език на националното външно оценяване, но и от утроената оценка по математика. „Иначе после ще им е по-трудно при професионалната подготовка“, казва директорът Камелия Крумова.
Гимназията по компютърни науки е една от най-младите в България
Създадена е на 21 май 2020 г. със заповед на министъра на образованието по предложение на кмета и зам.-кмета на Стара Загора. „Това е замисъл с голяма далновидност. Интересът към компютърните науки се засилва все повече“, казва Крумова.
Затова и училището предлага три специалности на бъдещето, които са особено търсени и нужни за икономиката – програмиране на изкуствен интелект, компютърна графика и приложно програмиране. В момента в него учат 261 ученици от четири випуска. Все още няма завършил випуск – най-големите ученици са в XI клас и предстои догодина да получат дипломи за средно образование. Това лято плановете са гимназията отново да приеме 3 паралелки с общо около 78 ученици, въпреки че кандидатите стават все повече.
45 от младежите в гимназията са от други населени места – Казанлък, Велинград, Козлодуй, Първомай, Свиленград, Симеоновград, Раднево, Гълъбово, Нова Загора и др. „Имаме ученик дори София, който е бил приет в ТУЕС, но е предпочел на учи при нас“, гордее се директорката.
За да отговори на интереса на учениците, професионалното училище преди броени дни откри и новопостроено общежитие на 4 етажа, планирано още при откриването на гимназията. То е построено по Програмата за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища 2020 – 2022 на Министерството на образованието и науката, като финансирането е на обща стойност 4 259 700 лв.
Капацитетът му за 60 деца. В момента е зает само единият етаж, тъй като повече от учениците в гимназията, идващи от други градове, са на квартира, за която имат и съответния договор.
„Предполагам, че от 15 септември ще имаме повече деца, защото условията са много добри“, отбелязва Крумова. Общежитието разполага с модерно обзаведени стаи, многофункционална зала, столова и красиво дворно пространство. В него има кътове за занимания по интереси, места за разговори между учениците, телевизор в общите части и други удобства. Особено доволни са ученици от факта, че всяка стая си има собствена душ кабина. Когато баща идва да остави детето си, възкликва: „Ех, тате, аз мислех, че ще те водя в общежитие, а то – на хотел“.
„И други училища в Стара Загора предлагат специалности, свързани със софтуерните и хардуерните науки, но те са в профилирани гимназии.
Професионалното образование дава повече на учениците,
защото освен теория те имат и практика в различни фирми“, разказва директорката. По думите ѝ, по време на практиката учениците разбират реално колко е важно това, което учат. „Тогава започват да гледат по различен начин на учебния процес. В часовете по професионална подготовка учителят вече не е учител, който изпитва и поставя оценки, а човек, който им помага да се справят, променя гледната им точка. Чрез досега си до практическите задачи учениците сами проявяват интерес, започват сами да ходят след учителите по професионална подготовка и да ги питат въпроси“, споделя Крумова.
Това лято някои от възпитаниците на Професионалната гимназия ще отидат на стаж в португалската столица Лисабон по проект, финансиран от програма „Еразъм+“, в който гимназията участва. Иначе, доказателства за уменията им не липсват.
Миналото лято трима ученици били на стаж в софтуерна фирма, която им предложила да останат да работят за лятото до 15 септември. „Ако не се бяха справили, нямаше да им предложат, значи сме на прав път“, казва директорката.
Признава още, че и
учителите в гимназията „прохождат“ заедно с учениците си.
В началото у нея имало известно притеснение дали ще успее да намери необходимите учители по професионална подготовка. „По биология, физика, химия, история учители все някак се намират, но по информатика, и то качествени, които работят за много повече в частния бизнес, това е доста по-трудно“, казва тя. Нещата обаче им се получили. След обяви в Регионалното управление на образованието и бюрото по труда успели да намерят точните учители, някои от които дошли дори от бизнеса. Освен че преподава, учителят им по информатика например е запазил и работата си в частния сектор. Това е много полезно, защото успява да обясни чисто практически на учениците кое ще им полезно в бъдеще и защо.
„Доста се обнадеждих. Оказа се, че младите хора по-уверено пристъпват към училището. Идват, питат. А ние не се страхуваме да назначаваме млади учители. Стига да имат знания и ентусиазъм, ще им помогнем да станат учители“, казва Камелия Крумова.
Някои от преподавателите вече носят награди. Учителят по информационни технологии например е подготвил проекта за новия STEM център, който ще се изгради по Плана за възстановяване и който съвсем логично е в областта на информатиката. По него училището ще получи 181 хил. лв., с които ще бъдат
изградени два нови компютърни кабинета с нужното оборудване.
„Много са ни необходими, кабинетите и лаборатории за нас са най-важни“, казва директорката.
По национални програми, със спонсори и собствени средства все пак тя е успяла да осигури модерни условия в училището. По Националната програма за ИКТ например училището е получило 8000 лв. за специализиран софтуер.
За учениците по компютърна графика, при които компютърните науки се преплитат с изобразително изкуство, живопис и скулптура, е оборудван кабинет по рисуване с нужните стативи. „Децата трябва да имат подходящи условия. По-нататък искаме да им направим и художествен център. Много възможности има вече, за много неща, но трябва да се търсят“, казва Крумова.
Професионалната гимназия „Проф. Минко Балкански“ е глобално училище
– едно от петте български училища победители в шестия годишен конкурс „Глобално училище“ на Българската платформа за международно развитие за училища с принос в прилагането на философията, принципите и методите на глобалното образование за формирането на активни глобални граждани.
Неговата ученичка Грациела Митева например неслучайно е представител в Младежкия общински съвет в Стара Загора – форма на младежко самоуправление и участие на младите хора в обществения живот с посока подобряване всекидневието на младежите. Друг негов представител е доброволец на „Зелени Балкани“, където помага за завръщане на изчезналия доскоро от природата на България малък сокол от вида белошипа ветрушка.
Освен това училището е и иновативно. В него се преподава специфичен предмет, избран по идея на учителя по информатика – игри и програмиране, който учениците изучават факултативно. „Децата не усещат как, използвайки желанието и страстта им към игрите, ги подготвяме неусетно за усвояване на нови знания и компетентности. Когато се занимават с нещо приятно, нещата тръгват в добра посока“, казва директорката. По думите ѝ, за да учат, усвояват и израстват, децата все пак е добре от време на време да бъдат оставяни да се забавляват.
„И децата, и големите учат много по време на игри. Ако материалът се поднесе по по-интересен и игрови начин, се запаметява по-лесно и бързо“, смята Крумова. Затова, по думите ѝ, при тях е „интересно и забавно“. Учителят по информатика например редовно им организира турнири, игри, състезания по електронни спортове. Кой знае, след време именно от гимназията може да излезе и някой бъдещ програмист на популярна електронна игра. Тъй като
девизът на гимназията е „Училище на бъдещето“,
занапред обмислят да разкрият и други паралелки, обучаващи по професиите на бъдещето, като например роботика.
А възможностите за развитие на завършващите са много. Стопанският факултет на Тракийския университет в Стара Загора наскоро е разкрил нови специалности с компютърна насоченост. „Това е още една възможност за нашите ученици да продължат образованието си“, казва директорката на гимназията, която си сътрудничи освен със Стопанския факултет и с Педагогическия. От там на стаж при тях идват студенти по информатика и информационни технологии.
Много ползотворно е сътрудничеството на гимназията и с нейния патрон проф. Минко Балкански – един от най-известните френски учени от български произход в областта на физиката в световен мащаб, който развива мащабна благотворителна дейност у нас.
Неговата фондация редовно организира множество школи, състезания и други инициативи, за които се ползва базата на училището. „Всяка година проф. Балкански идва през септември в гимназията и се среща с най-малките ученици от VIII клас. И с най-чаровната си усмивка им казва: „Не се страхувайте да учите“, завършва директорката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg