Михаела МОСКОВА*
Нека видим следния текст: Джипът ни подгони, изравни се с таксито и от внезапно отворилите му се врати изскочиха като от китайска кутийка четири озверели от ярост мутри. Правилно ли е употребена формата четири, или трябва да е четирима?
В българския език съществителните от мъжки род, които назовават лица, се съчетават с мъжколичните числителни бройни имена: двама, трима, четирима, петима, шестима, седмина, осмина, деветима и десетима и имат форма само за множествено число, например: двама учители, четирима лекари.
Съществуват обаче и някои специфични думи, които имат окончания, типични за женски род, но са от мъжки род. Такива са например баща, папа, дядо. Така, ако ги използваме в словосъчетание, би трябвало да кажем: Млад баща и стар дядо срещнали един папа на площада. От това следва, че когато желаем да ги комбинираме с числително, трябва да изберем мъжколично числително бройно. Например: Двама бащи и трима дядовци срещнали четирима папи на улицата.
Едно изключение от това правило е думата мутра, която се употребява разговорно със значение ‘лице, свързано с организираната престъпност’. В Официалния правописен речник на българския език думата мутра е представена като съществително от женски род без особености при образуване на формите за мн.ч. Следователно мутри е форма за мн.ч. на съществително от ж.р. и за него не важат правилата за комбиниране с мъжколични числителни бройни имена. Отговорът на поставения въпрос е, че употребената в текста форма четири е правилна.
*Д–р Михаела Москова е главен асистент в Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ към Българската академия на науките.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg