„През годините се обсъждаше непрекъснато прием на стругари и шлосери, професии от строителството, които заявяват работодателите. Колкото пъти обаче сме планирани такива паралелки, те не са се реализирали, като нито един ученик не се е записал в паралелката по време на приема. Понякога дори липсват като желание при класиране.“ Това обяви на представянето на държавния план-прием за учебната 2024/2025 г. Силвия Тонева – старши експерт към РУО – Кюстендил.
Тя коментира още, че при характерната за Кюстендилска област паралелка „Изпълнител на термални процедури“ е имало само един прием преди години.
„Последният път, когато предлагахме тази паралелка, само един беше желаещият ученик и тя не се осъществи. Всички наши ученици искат да се обучават предимно в профилирани паралелки. Най-трудно се запълват техническите паралелки на професионалните гимназии, но те са и най-търсените от работодателите. Пример за такъв тип паралелка е „Електрически превозни средства“, заяви Тонева.
Предложението на РУО – Кюстендил,
за държавен план-прием за учебната 2024/2025 г. включва 36 паралелки
в професионални и профилирани гимназии и в средни училища.
22 паралелки са предложени за професионално обучение, от които 20 в дневна форма и две в дуална форма, коментира и началникът на РУО – Кюстендил, Мая Стойчева.
Включена е една нова специалност – „Компютърна техника и технологии“ от професия „Техник на компютърни системи“, заявена от Професионалната гимназия „Акад. Сергей П. Корольов“ – Дупница, за изучаване за първи път през учебната 2024/2025 г.
За развитие на жизнеспособен туризъм и възстановяване на традициите
в тази област се предлагат специалности към професиите „Организатор на туристическа агентска дейност“, „Ресторантьор“, „Хотелиер“, „Готвач“.
За развитие на конкурентоспособно селско стопанство, преработвателна промишленост, овощарството и подпомагане на селскостопанските производители се предлага специалност „Трайни насаждения“ от професия „Техник-растениевъд“.
За реализиране развитието на
транспортната инфраструктура и оптимизиране на енергийната инфраструктура
се предлагат специалности към професии „Електротехник“, „Електромонтьор“, „Техник на енергийни съоръжения и инсталации“, „Техник на транспортна техника”.
За стимулиране на малкия и средния бизнес, разнообразяване на регионалната икономика и укрепване на бизнес структурата се предлагат специалности към професии „Икономист“, „Офис-мениджър”, „Икономист-информатик“, „Организатор интернет приложения“, „Приложен програмист“, „Компютърен график“, „Техник на електронна техника“, „Техник на компютърни системи“, „Оператор в производството на облекло“.
14 са профилираните паралелки в дневна форма на обучение
чужди езици – английски/испански език – 1,5; испански/английски език – 1; английски/немски – 1,5; немски/английски – 1; математически – 2; софтуерни и хардуерни науки – 3; природни науки – 2; хуманитарни науки – 1, и предприемачески – 1.
Съотношението в предложения план-прием за област Кюстендил на профилирани към професионални паралелки е 38,89% към 61,11%, коментира още началникът на РУО – Кюстендил.
Тя отбеляза, че броят на учениците в Кюстендилска област намалява, като прогнозният прием в гимназиите след VII клас за 2023/2024 г. е бил 972 ученици, а тази година се очаква те да бъдат 911.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg