Стратегически инвестиции от водещи технологични компании, разработване на първия голям езиков модел на български език, повече от 40 статии на най-авторитетни научни форуми в света, стратегически проекти във всички сфери на изкуствения интелект. Това са част от постигнатите резултати от създаването на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, отчитат от научната организация.
Тя е открита на 11 април през 2022 г. по силата на споразумение между Швейцарския федерален технологически институт в Цюрих, Швейцарския федерален политехнически институт в Лозана, Софийския университет и правителството на Република България.
За краткия период Институтът INSAIT
постига редица впечатляващи резултати,
които позиционират България на световната карта в сферата на изкуствения интелект.
Едно от големите признания за него е и решението на един от най-авторитетните учени на глобално ниво в областта на компютърното зрение проф. Люк ван Гуул да работи в Института. Той е истинска легенда за хората в ИТ сферата, с над 215 000 цитата, което го прави и един от най-цитираните учени в света в сферата на изкуствения интелект.
Към Института се присъединяват и редица други изследователи на световно ниво, а
десетки докторанти избират да специализират и да се развиват именно в INSAIT.
През тези две години са обявени и две издания на летни стажантски програми, за които кандидатстват общо над 1000 студенти от водещи университети от повече от 60 държави.
Българската научна организация получава
покана да се присъедини и към ELLIS
– най-престижната европейска мрежа за изследвания в областта на изкуствения интелект.
Чрез проекта dAIEDGE Институтът INSAIT стана част и от стратегическата европейска инициатива за Edge AI и става домакин на ключово събитие на инициативата в София.
Институтът е и единствената организация в Източна Европа, поканена да бъде съосновател на AI Alliance – първата глобална мрежа за отворен изкуствен интелект, където си партнира с компании като IBM, Meta и други.
Институтът пише и нова страница в постиженията на българските научни организации, като за тези две години
разработва над 40 статии, които са селектирани и публикувани на най-авторитетните форуми
за изкуствен интелект в света – CVPR, AISTATS, ICCV и NeurIPS. Конференциите CVPR и NeurIPS са и сред десетте най-цитирани форуми измежду всички научни сфери.
Българският институт
започна и стратегическо сътрудничество със световния технологичен лидер „Тойота“
за изследвания в сферата на изкуствения интелект и роботиката, като София може да се превърне в родина на един от първите роботи домашни помощници за серийно производство.
Институтът създава и пуска за свободно ползване от цялото българско общество BgGPT – достъпен и безплатен изкуствен интелект на български език. Интересът към него постоянно расте, като вече има десетки хиляди регистрирани потребители.
В изминалите две години научната организация
инициира и редица социални проекти.
Започна уникална стипендиантска програма EXPLORER с общ бюджет от 1 млн. лв., изцяло осигурени от частни дарения. Благодарение на нея някои от най-талантливите български деца ще имат възможност едновременно да учат и да участват в създаването на наука на световно ниво в България с осигурена месечна стипендия от 2000 лв.
Най-престижната японска научна организация RIKEN и Институтът подписват и първото споразумение за съвместни научни изследвания между двете държави в областта на изкуствения интелект, а INSAIT е причина и за първото от половин век насам посещение на японски министър на икономиката в страната ни.
Институтът към Софийския университет
получава и дарение от 1 млн. долара от Amazon Web Services (AWS),
както и стратегическа подкрепа от българската компания SiteGround.
Това са само част от постигнатите резултати, а проектите, по които работим през следващите години, ще умножат успехите на България в сферата на изкуствения интелект, подчертават от Института INSAIT.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg