Над 50 училища и детски градини в страната прилагат метода „Монтесори“ или елементи от него. Той е застъпен в 22 иновативни училища, включени в Списъка за учебната 2024/2025 г. Това сочат данни на МОН за прилагането на метода в българските образователни институции.
„Методът „Монтесори“ не е просто преподаване, грижа и подкрепа. Той е предвестник на идеята за менторството в образованието. Девизът „помогни ми, за да се справя сам“ е идеята за менторството“, каза началникът на кабинета на министъра на образованието и науката Наталия Михалевска при откриването на „Глобалните Монтесори игри”, на които България е домакин.
В рамките на събитието бе представено и сравнително изследване за социалната компетентност на 5- и 6-годишните деца в Монтесори детски градини и в такива, в които методът не се прилага. Неговите автори х. ас. д-р Десислава Стоева от Факултета по педагогика на Софийския университет и гл. ас. д-р Надя Колчева от Департамент „Когнитивна наука и психология“ към Нов български университет твърдят, че
5- и 6-годишните деца в Монтесори детски градини имат по-висока степен на социална компетентност от техните връстници в останалите градини.
За форума у нас пристигат 60 деца от 10 страни, придружени с по двама преподаватели. „Глобални Монтесори игри” се провеждат в София, като домакини от българска страна са столичното ЧСУ „Българско школо” и 191. ОУ „Отец Паисий”, с. Железница.
Тази година те са посветени на темата „Живот на Земята. Биоразнообразие“. В рамките на Игрите децата ще се включат в различни активности като залесяване на дръвчета, изработване и поставяне на къщички за птици, туристически преходи, наблюдаване на природата в планината, край реката и в пещера. Гостите ще правят заедно баница. В рамките на „Базар на различните култури“ всеки ще покаже и сподели нещо характерно за родината му – храна, танц, питие.
За периода на Игрите учениците ще бъдат настанени в приемни семейства.
„Нашите родители са отворени и с удоволствие приеха децата, които ни гостуват. По този начин гостите ни се докосват до българската култура и бит. Това е най-добрият начин да общуват. За нас е удоволствие да ги посрещнем с прословутото българско гостоприемство“, каза директорката на 191. ОУ. Савина Игнатова.
Школото в село Железница е със статут на иновативно училище от 8 години. Те въвеждат Монтесори обучението в начален етап. Вече работят в посока да го продължат и в прогимназиален етап.
„Децата, обучавали се по метода „Монтесори“, могат да се справят във всякаква среда. Те се учат да окажат подкрепа на ближния, а по-малките да покажат на по-големите, че средата в класната стая е по-различна“, посочи Игнатова.
Идеята за Монтесори игрите е на Рулант Вайнхаардс, Йерун Хремен и Ейдън Блътуърд и се заражда през 2018 г. Те подчертават, че не става дума само за спортни игри. Събитието, което организират, помага за културния обмен между участниците от различните държави. Те участ един с друг и един от друг, създават приятелства за цял живот. Чрез Игрите се разраства и глобалната Монтесори общност.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg