За първи път цял випуск от над 61 000 деветокласници ще решава тест за проверка на уменията по природни науки изцяло на електронни устройства. Входното ниво ще се проведе на 14 и 15 октомври от 8 часа, като вече е създадена цялата необходима организация, а на учениците е дадена възможност да се упражняват с примерни задачи в електронна среда, предава пресцентърът на МОН.
Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков провери на 11 октомври готовността за предстоящата проверка във великотърновската Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Ангел Попов“. Екипът на училището показа как учениците влизат в платформите, времето и начина за решаване на задачите, както и за предаване на готовите работи.
Директорът на училището д-р Евгения Илиева обясни, че повечето деветокласници вече са провели примерните тестове и не срещат затруднения – нито от технически характер, нито с трудността на задачите.
„Всички задачи са разработени по начин, който да не проверява механичното възпроизвеждане на знания, а конкретни умения“,
отбеляза министър Цоков.
По думите му, за да се инициира разговор в обществото за евентуално бъдещо провеждане и на изпити на електронни устройства, е важно да се провери и практическата готовност на системата за това.
„В тази връзка и в предстоящите тестове в понеделник и вторник ще се тестват два различни електронни модула, а училищата имат възможност да изберат да ги проведат в един или два дни“, обясни министърът.
„Повечето международни изследвания също се провеждат на електронни устройства и е важно да подготвим учениците за това“, каза още проф. Цоков.
Той обясни, че и
задачите за деветокласниците са разработени по примера на задачите от международното проучване PISA
и така те ще са по-подготвени за предстоящото му провеждане през следващата година.
Министърът обясни още, че резултатите от измерването могат да бъдат вписани като текуща оценка по съответния предмет, но само по желание на ученика и по преценка на учителя.
„Искаме учениците да са максимално спокойни и да покажат уменията си, а не да мислят за оценки и да се притесняват за представянето си“, подчерта проф. Цоков.
Във връзка с измерването на уменията по природни науки МОН изпрати инструкции до училищата. Тестовете са в два варианта, съобразно двата дни на провеждане.
Всеки ученик влиза с edu.mon.bg в акаунта си, където ще решава тест от три части
– по биология и здравно образование, по физика и астрономия и по химия и опазване на околната среда. Всяка част включва до 10 задачи/казуса. Ученикът разполага с 30 минути за всяка част, като до приключването ѝ ще може да се връща и променя отговорите си. Тестът съдържа отворени и затворени въпроси, като на места се изисква ученикът да запише свободно верния отговор. Използва се само кирилица.
Във великотърновската ПГ по строителство, архитектура и геодезия „Ангел Попов“ разполагат с 86 лаптопа, предоставени от МОН по проект „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“. Те ще бъдат използвани в двата дни в 4 оборудвани кабинета.
По този проект на всички училища в страната са раздадени общо 84 000 лаптопа и таблета. Такива са закупени и от бюджета на МОН за нуждите на образователните институции.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg