Модерен конферентно-изследователски център – така изглежда вече емблематичният ресторант „Яйцето“ в Ректората на Софийския университет. След като бе затворено от над 15 години, днес пространството отново отвори врати, но с различно предназначение – да е
място за дискусии, изследвания, презентации и опазване на богатата култура и наследство на България.
Тържественото събитие бе открито от проф. Иван Илчев – бивш ректор на Софийския университет и ръководител на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“. Пълното преустройство и обновяването на „Яйцето“ е една от задачите именно на въпросния Център за върхови постижения, създаден по Оперативна програма „Наука и образование“ с около 30 млн. лв.
През годините „Яйцето“ е било физкултурен салон, хранилище за книги, както и изискано заведение само за лица от ректорското ръководството, разказва проф. Илчев. Впоследствие се превръща в обикновен ресторант за преподаватели и студенти, който обаче не привлича с кулинарни специалитети, а с клиентите си, които дебатират, критикуват системата, измислят нови теории и идеи.
„Мястото стана знаково за академичната свобода и инакомислието“,
коментира проф. Илчев.
Софийският университет дълги години е търсил средства за обновяване на мястото, което запада. Обмисляно е то да се превърне в културно пространство. Едва наскоро обаче то получава шанса да стане
пространство за изследвания и дискусии
– в рамките на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“, който го обновява.
В момента „Яйцето“ разполага с голяма конферентна зала за около 120 души със съвременна апаратура, която е и най-модерната в Университета. Към нея има и втора зала за около 30 души. Изградени са и 19 лаборатории, с каквито досега висшето училище не е разполагало.
„Една от тях е лабораторията за реставрация и консервация на културни паметници“ обяснява проф. д-р Оля Харизанова – водещ координатор на Центъра. Тя разказа за презентация в една от залите, която показва древен бръмбар от 1776 г., който все още е непроучен и с неустановено ДНК. В новите зали ще се показват подобни открития, ще се организират конференции, ще се правят изследвания и ще се възстановяват документи и книги – не само от Софийския университет, а и от всички партньори на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“.
От Софийския университет обърнаха внимание на овалния таван на „Яйцето“, на който
светлините са подредени във формата на безкрайност
– той символизира безкрайния път към доброто, светлината и духовността, които следва да водят младите.
„Нека „Яйцето“ в Ректората отново да бъде този
център за промяна и за това как трябва да изглежда България,
но да го казват не политици, а интелектуалци“, коментира вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си.
„Пространството е отворено за всички колеги, които искат да покажат своите инициативи“, отбеляза проф. Илчев.
„Наследство БГ“ е един от 4-те центъра за върхови постижения, финансиран по ОП „Наука и образование“ в миналия програмен период. Бюджетът му бе 30 млн. лв., а в създаването му участваха освен водещия Софийски университет още 4 висши училища – УНСС, НСА, ТУ – София, и Великотърновският университет, шест института на БАН, Националната библиотека и Регионалният исторически музей в София.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg