Близо 80 млн. лв. допълнително за възнагражденията в държавните висши училища осигурява служебният кабинет. Двете постановления за отпускане на средствата, за които служебният премиер Димитър Главчев пое ангажимент през изминалата седмица пред Съвета на ректорите и синдикатите, вече са приети от Министерския съвет, съобщава правителствената информационна служба.
Още в петък , 17 май, полагащите се 39 млн. лв. допълнително финансиране за увеличение на възнагражденията на академичния състав в държавните висши училища са наредени от Министерството на образованието и науката по сметките на университетите, уточняват от МС.
Средствата са разчетени в Закона за държавния бюджет за 2024 г.
Благодарение на тях минималната заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища ще се увеличи с 290 лв. – от 1810 лв. на 2100 лв.
От правноинформационната система на Министерския съвет става ясно, че Постановлението на МС, което регламентира ръста, е прието на 16 май. Очаква се то да бъде обнародвано в „Държавен вестник“ на 21 май.
Увеличението влиза в сила със задна дата – от 1 януари 2024 г.
Асистентите ще получават 2100 лв. за 8-часов работен ден при 5-дневна работна седмица и за пълен работен месец. Повишението ще обхване 33 държавни висши училища с 2086 асистенти и всички останали преподаватели, заемащи академични длъжности в тях. То ще допринесе за привличането и задържането на млади преподаватели и тяхното развитие в академичната кариера.
Допълнителни 40,7 млн. лв. ще бъдат отпуснати
от служебното правителство за увеличаване на възнагражденията в системата.
Те бяха договорени на среща на служебния премиер Димитър Главчев и представители на синдикатите в на 17 май. Това е постигнато в резултат на разговори между служебния вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова със служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков и с представители на синдикатите.
„Около 26 млн. лева от допълнителните 40,7 млн. лв. за държавните висши училища ще бъдат разходвани за увеличаване на заплатите на администрацията, за преодоляване на диспропорциите във възнагражденията и за стипендии“, заяви на брифинг в Министерския съвет служебният министър на финансите Людмила Петкова.
По думите ѝ, за преодоляване на различията в заплащането за някои категории от академичния състав са предвидени 5,8 млн. лева, а за стипендии – 7,5 млн. лева.
На среща във вторник – 21 май, на МОН с представители на Съвета на ректорите и синдикатите предстои да бъде обсъдено точното разпределение на тези средства между университетите.
Междувременно
седмицата започна с десетки затворени държавни и частни висши училища,
в които се провеждаха само неотложни дейности като изпити.
В края на миналата седмица Съветът на ректорите взе решение за протестни действия.
В разпространена тогава позиция се заявява, че „това не е протест за заплати, а протест срещу потъпкването и поставянето в ъгъла на значимостта на образованието и науката“.
„Разглеждаме обещаните 39 млн. лева за индексиране на трудовите възнаграждения на академичния състав и 12% увеличение на възнагражденията на административните структури към университетите като първа, но недостатъчна стъпка в правилната посока. Това са пари, които са предвидени за висшето образование още в края на миналата година, и е необяснимо тяхното забавяне до степен да се налага да ги изискваме по такъв начин“, се посочва още в документа.
В понеделник – 20 май, пред БНР председателката на синдикат „Висше образование“ към КНСБ проф. Лиляна Вълчева коментира, че от Синдиката са за отлагане на протестните действия.
„Не може по време на успешни преговори да правиш протести“, заяви тя.
По думите ѝ, организацията остава в протестна готовност до 30 юни. След постигната договорка в края на миналата седмица от Синдиката „Висше образование и наука“ към КНСБ и от Синдиката „Висше образование“ към КТ „Подкрепа“ обявиха, че отлагат планирания протест пред Министерството на финансите.
От ВОН – КНСБ уточниха, че общо 184 млн. лв. са необходими за повишаване на заплатите, за да се изпълнят промените в Закона за висшето образование, влезли в сила от 1 април 2024 г. за обвързването на заплатите на академичния състав в държавните висши училища, БАН, НИМХ и ССА със средната заплата за страната, за начална заплата на асистент от 2516 лв. и начална заплата на длъжност с висше образование – 2013 лв.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg