Разширяване на вече изградените местни, регионални и национални мрежи, работещи в областта на обучението за възрастни, цели проект „Програма за умения“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката в партньорство с Министерството на труда и социалната политика и ще продължи до края на 2025 г., стана ясно в рамките на първата регионална среща по „Програма за умения“. Проектът е финансиран по програма „Еразъм+“ с над 250 000 лв.
„Програма за умения“ е продължение на досегашната политика на Министерството на образованието и науката в областта на обучението на възрастни“, посочи ръководителят на проекта Албена Михайлова – главен секретар на МОН.
Тя обясни, че в създадените по предходни проекти структури, работещи по темата учене през целия живот, са участвали както представители на министерства, така и на образователни и културни институции. По новата „Програма за умения“ е заложено разширяване на партньорствата и включването на над 770 представители на заинтересовани страни.
„Целта е тази мрежа да бъде обогатена и разширена с
включването на представители на институтите, които отговарят за пазара на труда, както и браншови и професионални организации“, обясни Михайлова.
За ролята на сътрудничеството между МОН и МТСП в областта на обучението на възрастни и ученето през целия живот акцентира и заместник-министърът на образованието и науката Мариета Георгиева при откриването на първата регионална среща.
„Трябва съвместно и междуинституционално да подкрепяме процесите,
за да можем да направим най-доброто за всеки един човек по време на неговия житейски и кариерен път, за да можем да осигурим съответствие с динамиката, която е характерна за развитието на техниката и технологиите с това, което предлагаме на базата на труда“, каза зам.-министър Георгиева.
И допълни, че в страната върви процес на реформа в професионалното образование и обучение.
„Основната посока, в която се движим, е да направим работодателите и реалния свят водещи при определяне профила и характеристиките на професиите и нужните обучения и умения“, подчерта заместник-министър Георгиева.
Тя даде пример, че от 2026 г. чрез влезлите в сила промени в Закона за професионалното образование и обучение се въвежда обучението за достигане на отделна единица резултат от ученето. И това е най-малкият елемент, по който може да започне изграждането на една квалификация. А чрез натрупването на единици резултати ще се изгражда цялостният кариерен облик на даден човек.
В хода на срещата бяха представени и инструментите на Европейския съюз в областта, сред които са микроудостоверенията и индивидуалните сметки за обучения, които също трябва да бъдат регламентирани у нас. Подобни на микроудостоверенията са ваучерите за придобиване на дигитални умения по ключова компетентност, финансирани по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg