В първия брой за годината на списание „Педагогика“ статията „Второто“ българско училище. Генезисът“ с автори проф. д.п.н. Пенка Цонева и доц. д-р Бистра Мизова прави теоретична реконструкция на генезиса на българското читалище, което още в зората на своето възникване функционира като алтернатива на новобългарското училище. Публикацията откроява съдържателната насоченост и формите на читалищното образование, неговите първи обучители и потребители на знание.
Изследването на проф. д.н. Йордан Колев в статията „Политическа педагогика на Стефан Стамболов“ по случай 170 години от неговото рождение е нова гледна точка за компоненти на политическа педагогика в разбиранията и действията на Стефан Стамболов. Проучването доказва, че Стамболов актуализира своята национална политика с ценностите на модерното образование и издига педагогиката в практическа наука за социална и културна промяна, а националното училище – в същински динамичен фактор на духовността в следосвобожденска България.
В броя може да намерите също „Модел за прилагане на методологията интегрирано учене на съдържание и език (CLIL) при преподаване на химия на английски език в българското средно училище“, представен от Ирина Андонова и доц. д-р. Елена Бояджиева. На основата на този модел е разработена матрица за планиране на CLIL урок в обучението по химия на английски език.
А Калина Иванова от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ представя структура и инструментариум на възможностите за прилагане на математическо моделиране и съвместно преподаване в STEM урок по биология и здравно образование за VII клас.
Всеки първи брой за годината на научните списания на Издателство „Аз-буки“ е с отворен достъп.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg