Голямата награда „Питагор“ на Министерството на образованието и науката за цялостен научен принос бе връчена на геолога и геохимик чл.-кор. проф. дгн Станислав Василев от Института по минералогия и кристалография – БАН. Проф. Василев има принос в областта на минералогията, геохимията и устойчивото иновативно оползотворяване на твърдите горива и техни отпадъчни продукти от термохимичната им преработка – световен проблем при добива на въглища, включително и в България
В тазгодишните Награди „Питагор” има една нова категория,
две от категории са по двама лауреати, за единият от които това е четвърто отличие „Питагор”. За 16-ти път в навечерието на 24 май се присъждат награди за научни постижения. Досега са номинирани над 700 учени, а 150 от тях са носители на наградата.
„Наградите „Питагор“ са надежда България да бъде по-добра, по-иновативна и по-развита страна“, каза служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков на церемонията по награждаването. Той отбеляза, че финансирането науката от страна на държавата годишно е над 100 милиона лева. Тези средства се дават за изграждане на обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, за проекти на фонд „Научни изследвания“ и за националните научни програми. Те са свързани чрез научна програма „Наука и образование“ и със следващите поколения – с учениците, допълни още той.
Служебният министър на образованието и науката проф. Цоков обяви и връчи новоучредената награда „Питагор“ за комуникация за науката. Неин пръв носител стана доц. д-р Владимир Божилов, учен от катедра „Астрономия“ и зам.-декан на Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и активен комуникатор. Основните интереси на доц. Божилов са към изучаването на активните галактични ядра, екзопланетите и търсенето на живот извън Земята.
За утвърден учен в областта на природните и инженерните науки бяха присъдени две награди
– на проф. Петко Петков от Факултет по химия и фармация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и проф. Евгени Семков от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория „Рожен“, БАН. Приносите на проф. Петков са основно в областта на квантовохимично моделиране на структурата и свойствата на различни по природа порести материали. Основните приноси на проф. Семков са в изследването на процесите на звездообразуване и формирането на планетните системи.
Награда за утвърден учен в областта на науките за живота и медицината бе присъдена на проф. Милен Георгиев от Института по микробиология – БАН и доц. Ангел Йорданов от Медицинския университет в Плевен. Проф. Милен Георгиев е носител на три награди „Питагор“ в различни категории. За последните 4 години е сред първите 2% в световната класация за цитиране на всички учени и научни дисциплини. Доц. Йорданов развива оригинална програма за транслиращи проучвания в областта на онкогинекологията.
Награда за млад учен в областта на науките за живота и медицината
взе ас. маг.-фармацевт Велислава Тодорова – Медицински университет-Пловдив. Тя е докторант по докторска програма “Фармацевтична химия” и специализант по “Анализ на лекарствените продукти” към катедра „Фармакогнозия и фармацевтична химия“.
Проф. д.п.н. Милен Замфиров от Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ получи приза за утвърден учен в областта на социалните и хуманитарните науки. Неговите публикации допринасят за внедряването на първия образователен модел за всеобхватно решение в полето на приобщаващо образование в България.
В тази област награда за млад учен спечели гл. ас. д-р Петър Топуров от Институт за държавата и правото – БАН. Той изследва проблемите в правната уредба на защитата от домашното насилие.
За първи пъти на тази церемония 45-те номинираха получиха специални грамоти за участие в конкурса, които им връчи министър Галин Цоков.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg