Разработване на надеждни индикатори за оценка на средата по отношение на студентите с увреждания и бежанците и създаване на приобщаваща академична среда за тях са сред акцентите, които бяха обсъдени на международна конференция в „Гранд хотел София“.
„Социалното включване е сред основните дискусионни въпроси в сферата на висшето образование. Затова и проблемите, които обсъждаме днес, са от изключително голямо значение“,
каза служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков на конференцията.
Той припомни, че с колегите му в Министерството вече са направили голяма крачка в тази посока, и даде за пример, че благодарение на предложените промени вече 25 от всички 33 държавни висши училища ще приемат в редовна форма на обучение 400 чуждестранни граждани или лица без гражданство, получили временна закрила на територията на страната ни.
Обучението им ще се поема от държавата,
като необходимите средства за издръжка на 400 студенти в I курс на обучение за 2025 г. са в индикативен размер на 1 490 000 лв. За 2026 г. и 2027 г. необходимите средства ще бъдат предвидени в рамките на бюджетната процедура за съответната година.
„От всички нас зависи заедно да намерим правилните решения на тези проблеми“,
каза председателят на Националната агенция за оценяване и акредитация на България проф. Елиза Стефанова.
Тя призова за активност и конструктивност, за да могат всички заедно – представители на МОН, висши училища и неправителствени организации, да формират решения на проблемите, които да предложат за промяна в Закона за висшето образование.
„От 10 години развиваме академично партньорство с висшите училища и МОН. След успеха с интегрирането на бежанци в средното образование, разбираемо идва ред и на включването им в системата на висшето образование“,
обясни Владимир Милев от Българския съвет за бежанци и мигранти.
Той посочи, че образованието става все по-водещ фактор за интеграцията на бежанците и трайното им включване в икономическия и социалния живот на България.
Сред другите теми, които бяха обсъдени, са търсенето на възможности за промени в нормативната уредба за използването на Системата за натрупване и трансфер на кредити и въвеждането на механизми за валидиране и микрокредитиране в практиката на висшето образование.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg