Гл. ас. д-р Георги Господинов
Институт за литература – БАН
https://doi.org/10.53656/bel2021-3-1-bank.bglit
Резюме. Има една невидима антология на българската литература, която носим буквално със себе си и държим в ръцете си всекидневно. Нейното „джобно издание“ е постоянно пред очите ни. И понеже е толкова очевидна, тя остава невидима и скрита за нас. Става дума за художествените текстове, изписани върху последните български банкноти, тези, които използваме сега и един ден ще бъдат заменени с единната европейска валута.
Ще покажем как чрез избраните седем лица върху тях откриваме залагане на културата и духа и на една отвореност към европейското и към света. Има леко оттегляне от националреволюционния канон, но оставане във високия регистър на патриотическото. Част от представените фигури са канонични, но присъстват с неканонични творби. С този текст ще се опитаме да дадем лупата за разчитане, за да видим скритите знаци по днешните банкноти, вписаните върху тях текстове и истории, включително деликатното женско присъствие на една от тях.
Ключови думи: антология; банкноти; канон; неканонично; св. Иван Рилски; Паисий Хилендарски; Петър Берон; Стефан Стамболов; Алеко Константинов; Пенчо Славейков; Иван Милев