Проф. д.н. Мария Нейкова
Бургаски свободен университет
https://doi.org/10.53656/str2024-4s-1-pol
Резюме. Политиката на сближаване в Европейския съюз има за цел да намали регионалните различия и да стимулира икономическото развитие чрез прилагане на редица финансови инструменти.
Синхронизирането на националноправната нормативна уредба с европейската регулаторна рамка предопределя необходимостта от изменение и допълнение на приложими и действащи нормативни актове, конкретно свързани с управление на средствата от европейски фондове при споделено управление.
Статията представя политиката на сближаване на Европейския съюз и отражението от нейното прилагане върху регионалната политика в България. В направеното проучване се отделя специално внимание на прилагане на нормативната рамка относно „политиката на сближаване“ в контекста на реализиране на местно самоуправление и местна администрация.
След присъединяването на България към Европейския съюз през 2007 г. страната използва структурните фондове на Европейския съюз за намаляване на регионалните различия, повишаване на икономическия растеж и насърчаване на устойчивото развитие. Това изследване оценява ефективността на тези политики, тяхната роля в регионалната трансформация на България и най-новите предизвикателства и бъдещи перспективи.
Ключови думи: устойчиво развитие, европейски структурни и инвестиционни фондове, регионална политика, правна регламентация