Елица Стоянова, Анжелина Янева, Бояна Митрева
Софийски университет „Св. Климент Охридски“
https://doi.org/10.53656/voc22-661rezu
Резюме. Настоящата статия обобщава резултатите от изследване на агресивните нагласи и емоционалното състояние на студентите от СУ „Св. Климент Охридски“ и Медицинския колеж „Й. Филаретова“.
Настоящата среда и условията на криза – социална, енергийна, икономическа, политическа, културна, духовна, ценностна и пр., внушава усещането за страх – страх от болести, страх от война и т.н. Липсата на морал и устойчиви ценности, както и липсата на държавност безспорно отключват у човека най-лошите му качества. Агресията е едно от тези качества.
Изследваните студенти са отговорили на два въпросника, единият от които съдържа 75 въпроса, а другият – 28. Анализът на данните показва, че повечето от студентите не се чувстват достатъчно уважавани и считат, че правата са им нарушени, но са склонни са да не зачитат и/или заобикалят правилата, да „лавират“ и толерират безотговорното поведение.
Голяма част от студентите имат агресивни нагласи, правят опити да ги прикриват, но като цяло са напрегнати, небалансирани.
Ключови думи: агресия; студенти; спорт