Василена Иванова
Университет за национално и световно стопанство
https://doi.org/10.53656/voc23-452stra
Резюме. „Спортът представлява разрастващо се социално и икономическо явление със значителен принос към стратегическите цели на Европейския съюз (ЕС) за постигане на солидарност и благополучие“. Това е записано в Бялата книга за спорта, създадена от Европейската комисия през 2007 г. Годината съвпада и с приемането на България като страна членка в Съюза, което бележи за страната ни нов етап в управлението на политиките за развитие на физическото възпитание, спортът за високи постижения, социалната отговорност и обществено здраве, образование, социално приобщаване и др.
В този период, в резултат на значителни промени в развитието на институциите в областта на спорта в България, както и промени, настъпили от външни и вътрешни фактори, системата на физическото възпитание е изпаднала в криза, от която през следващите години започва постепенно да излиза. Практикуването на спорт сред деца, юноши и възрастни става все по-ограничено. Хората в неравностойно социално положение рядко се занимават с физически активности, представянето на елитните състезатели в международните прояви носи незадоволителни резултати. Всичко това идва като закономерност от политическите, икономическите и социалните промени в обществото.
В настоящата публикация се проследява институционализирането в областта на спорта, което започва още през 1945 г., когато е създадена Дирекция за физическа култура и спорт към Министерството на народното здраве. Проследява се развитието на институциите в областта на спорта в България през годините. Поставя се акцент върху периода 2012 – 2023 г., провежданата политика и приетите стратегически документи в областта. Чрез сравнителен анализ на Националната стратегия за развитие на физическото възпитание и спорта в Република България 2012 – 2022 и преминалата публично обсъждане Национална стратегия за развитието на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност 2023 – 2034 г., както и на придружаващи документи, се анализират основните приоритети, проблеми, цели и тяхното изпълнение.
Ключови думи: спорт; институции; физическа активност; национална стратегия; приоритети; проблеми; цели