Веселин Горанчев
https://doi.org/10.53656/his2022-4-1-abo
Резюме. Публикацията е насочена към изясняване на една непроучвана до момента тема, а именно за ранната стопанска дейност на Евстати Селвели. Под понятието „ранна стопанска дейност“ авторът на статията има предвид периода преди създаването на общо съдружие между Евстати Селвели и хаджи Минчо х. Цачев през 1841 г. Публикацията предоставя информация и за най-ранните, известни поне засега, съдружници на Евстати Селвели – Евстати Андреа и Атанас х. Николау (Николов). Информацията по тези въпроси е извлечена от неизвестни и непревеждани до момента гръкоезични документи. Изключение правят цитираните в проучването кондика на Елинското училище в Търново, разчетена и преведена от Владимир Владов, и кодексите на Търновската митрополия, които са анотирани и преразказани от акад. Иван Снегаров.
До момента за произхода и семейната среда на Атанас х. Николау са писали няколко автори. Най-пълноценно в тази насока е изследването на Елена Стателова, посветено на историята на рода Паница. За съжаление, не е известно, поне на автора на статията, някой от изследователите да е установил, че именно този предшественик на рода Паница (неговите наследници приемат фамилното име Паница около 1879 г.) е един от най-ранните съдружници в стопанската дейност на Евстати Селвели.
Ключови думи: Българско възраждане; Търново; търговци предприемачи; Евстати Селвели; Атанас х. Николов (Николау); Евстати Андреа