Д.ф.н. Марияна ЦИБРАНСКА-КОСТОВА*
Коя от данните е невярна?
Така зададен, въпросът, на който попаднах наскоро, е граматически неправилен, тъй като думата данни няма единствено число и се използва само в множествено.
Възможно е в случая да се прави аналогия със съчетанието база от данни. То е калка от английското database и образува редовна форма за множествено число бази от данни.
Употребата на данни само в множествено число проличава и от други съчетания, широко застъпени в днешния социален живот – анкетни данни, лични данни и др. Ето защо горното изречение може да се редактира така: Коя информация от данните е невярна? Кое сведение от данните е невярно? или Кой факт е неверен?
Думата данни се смята за книжовна заемка от руски (данные). Нейното модерно значение обаче се развива въз основа на една старинна форма: старобългарското прилагателно даньнъ, в сложна форма данныи ‘даден’ от глагола дати ‘дам’. В нашия стар език глаголът има същия корен като съществителните дань от ж. р. ‘дар, пожертвование, дължимо, данък’ и даньѥ в ср. р. ‘дар, подарък’. Съвременен наследник е архаичната книжовна дума дан, която се използва предимно в съчетания с преносно значение, например давам дан ‘отдавам почит’, плащам дан ‘понасям последствия от свои действия и постъпки’.
Ако се върнем към данните, нека обобщим, че поради прастария общ индоевропейски произход на глагола *dati< корен *do- английските форми data, done и българските даден, данни на практика са сродни.
*Д.ф.н. Марияна Цибранска-Костова e професор в Института за български език „Проф. Л. Андрейчин“ при Българската академия на науките.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg