Институт за продоволствена сигурност в Тракийския университет ще създава технологии за качествени храни
Откриване на Институт за продоволствена сигурност в структурата на Тракийския университет – Стара Загора, предвижда проект на Постановление на Министерския съвет, публикуван за обществено обсъждане. Той се внася по искане на ректора на висшето училище въз основа на решение на неговия Академичен съвет от февруари 2023 г.
Необходимостта от създаване на института се мотивира от предизвикателствата пред развитието на глобалното и локалното земеделие, които изискват иновативни подходи и решения за разработване на експертни анализи, стратегии, научно обосновани политики и други рамкови документи. Целта е осигуряване на трансформацията и иновациите в земеделието чрез качествени продукти и услуги, стимулирайки устойчив и отговорен растеж с по-силна и по-тясна интеграция на заинтересованите страни в агробизнеса.
Към момента у нас липсва регламентирано научно звено, което целево да осъществява дейност, свързана с намирането и осигуряването на иновативни решения в отговор на предизвикателствата пред аграрния сектор в Република България. Това лишава страната ни от извършването на теоретични, експериментални и приложни изследвания в областта на организацията, управлението и устойчивото развитие на системата на продоволствената сигурност на регионално, национално и международно ниво, пише в частичната предварителна оценка на въздействието на проекта.
Дейността на института ще се осъществява от изследователи и експерти, обединени изследователски групи в следните направления – „Разработване на стратегии, дългосрочни планове за развитие и програми“, „Биотехнологии“, „Хранителни технологии“, „Интелигентно земеделие“, „Интелигентно животновъдство“, „Център за трансфер на знания и технологии“, „Преквалификация, специализация и качество на обучението“ и „Разработване на проекти по международни и национални програми“.
Институтът ще разработва, усъвършенства и прилага научни и технологични подходи за постигане на трансформация на аграрния сектор в България с основна цел осигуряване продоволствието на населението и висок икономически резултат, се посочва в доклада с мотиви към проекта. Той ще играе стратегическа роля в намирането и осигуряването на иновационни и съвременни решения за предизвикателствата и проблемите към аграрния сектор в България и останалите представители на агрохранителния сектор – частни фирми, държавни и научни институции и други организации и лица.
Основните цели на Института за продоволствена сигурност са постигане на национална продоволствена сигурност и борба с глада; смекчаване въздействието на промените в климата върху земеделските, горските и пасищните системи; подобряване и увеличаване производството на стоки и услуги от обработваеми земи, като същевременно се съхраняват природните ресурси и околната среда за осигуряване продоволствието на нацията чрез модернизация и дигитализация на аграрния сектор; допринасяне за енергийната независимост на нацията чрез устойчиво производство на биоенергия и промишлени продукти на биооснова; осигуряване на достъпна, питателна и безопасна храна; развитие и съхранение на човешкия капитал и общности. Ще се разработват и биотехнологии и нанотехнологии за производството на качествени храни.
Институтът ще се финансира от бюджета на висшето училище, от приходи от извършени експертни анализи, разработени национални и регионални стратегии, регионални планове и прог-
рами, модели, пилотни проекти, технологии и техния трансфер за осигуряване на продоволствена сигурност на национално и регионално ниво.
Бележки, становища и предложения по проекта могат да бъдат изпращани към дирекция „Висше образование“ – МОН (m.slavova@mon.bg), до 28 април 2023 г. включително.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg