На 31 март 2023 г. в музея „Фийлд“ в Чикаго, САЩ, се открива първата по рода си международна изложба, проследяваща развитието на някои от най-ранните земеделски общности в Югоизточна Европа. Експозицията „Първите владетели на Европа“ представя културни ценности от 11 държави, съхранявани в 26 музея. Тя е първото по рода си мащабно сътрудничество между Северна Америка и Югоизточна Европа, а в него централно място заемат Националният исторически музей, РИМ – Русе, и
РИМ – Варна. Българското участие се реализира с финансовата подкрепа на фондация „Америка за България“ и включва 32 експоната.
Основен акцент в изложбата са уникалните български съкровища: Боровското от първата половина на
IV в.пр.н.е. и находките от могилния гроб на тракийски аристократ от Голямата могила до с. Златиница, датирани към средата на IV в. пр.н.е. Те включват уникален златен венец с апликации, пръстен печат, наколенник и два ритона от сребро; златен наушник от първата половина на III в.пр.н.е., открит край Синеморец, с изображението на древногръцката богиня на победата Нике. Част от находките от най-старото обработено злато в света, открито във Варненския халколитен некропол и датирано в периода 4600 – 4200 г. пр.н.е., се включват в пътуващата изложба „Първите владетели на Европа“, която се реализира в музея „Фийлд“. Сред инициаторите на уникалния по рода си проект е д-р Петранка Неделчева – ръководител „Експозиционна и международна дейност“ в НИМ, която прекарва две години в Чикаго по време на постдокторската си специализация в музея „Фийлд“.
Интересно съвпадение е, че с тази изложба страната ни отново впечатлява американската публика в Чикаго точно 130 години след първото ни участие в международно събитие. През 1893 г.
България е поканена да се представи със свой щанд на Световното изложение в Чикаго, описано и в емблематичната творба на Алеко Константинов „До Чикаго и назад“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg