„Развитието на конкретни умения сред учениците, свързани с медийната грамотност, ще залегне в проект на МОН за дигитализация на обучението по новата Програма „Образование“.“ Това съобщи зам.-министърът на образованието и науката Наталия Митева на форума „Медийна и информационна грамотност“ в Университета за национално и световно стопанство, предаде пресцентърът на МОН.
„Необходимо е да изграждаме умения у младите хора още от ученическата и студентската скамейка, така че те да бъдат активни граждани и да могат не само да подбират и използват информация, уверено да проверят факти, да разобличават фалшиви новини, но и самите те да генерират правилна и етична информация“, посочи тя.
По думите на зам.-министъра и в момента медийната грамотност е залегнала в учебната програма и в държавния образователен стандарт за общообразователна подготовка. Заложено е развитие на различни компетентности, сред които владеене и употреба на съществуващи медии, критично отношение към качеството и коректността на съдържанието, информирана преценка и творческо използване на медии за създаване, разпространение и управление на информация при отчитане на проблемите на авторското право, защита на личните данни и др.
„Макар да се смята, че дигиталната медийна грамотност все още не е широко застъпена в образователната ни система, това не е така. Тя е залегнала в различни учебни дисциплини, като гражданско образование, информационни технологии и компютърно моделиране“, обясни Наталия Митева. Тя посочи, че е необходимо в бъдеще и учителите да получат подкрепа, за да бъдат по-добре подготвени да преподават дигитални компетентности и медийна грамотност на учениците.
По новата Оперативна програма „Образование“ МОН залага сериозни средства по два големи проекта – единият е фокусиран върху въвеждане на компетентностния подход и разработване на нови учебни програми, ориентирани около уменията, а другият е насочен към дигитално образование. В тях ще има и няколко допълнителни цели. Едната е да се работи с партньори за създаване и адаптиране на дигитални образователни ресурси, развиване на конкретни умения у учителите и учениците, включително дигитална медийна грамотност.
Министерството е партньор и на инициативата Коалиция за медийна грамотност, чрез която се разработват ресурси в подкрепа на учителите. МОН участва и в инициатива на ЮНЕСКО Digital Gateways за дигиталното образование като обществено благо. Партньори в нея са страни като Германия, Финландия и Сингапур.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg