Децата са основен медиатор във взаимодействието на семействата и училищата. Отсъства редовната връзка между родители и учители.
Не се търси професионалната намеса на училищните психолози. Тази картина обрисуват данните от национално представително проучване на тема „Степента на отчужденост на родителите от училищния живот“. То е дело на изследователски център „Тренд“ и е проведено през февруари тази година. Резултатите бяха представени на форума „Да върнем родителите в училище“, организиран от българския евродепутат Асим Адемов. Домакин на проявата, в която се включи и министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, бе Националната финансово-стопанска гимназия в София (за нея четете повече на стр.7). Участваха зам.-министърът на образованието и науката Таня Михайлова, началникът на РУО – София-град, Ваня Кастрева и нейни колеги от страната, директори и учители, представители на социалните партньори и на родителски организации, членове на обществени съвети и училищни настоятелства.
81% от анкетираните родители на деца от V до XII клас декларират, че са доволни от влиянието, което училището оказва върху тяхното дете. Също толкова отговарят, че имат доверие на учителите. В същото време, 80 на сто твърдят, че се доверяват единствено на детето си за информация, свързана с училищния живот. При това от децата си черпят информация за проблеми с поведението 42% от отговорилите, за добро поведение и заслуги – 59%, за положително развитие в ученето – 66%, а за затруднения в ученето – цели 77%. Проучването показва още, че близо половината от родителите се обръщат към училището едва при наличието на проблем.
Четете повече в бр. 16, 19 – 25 април 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg