Да учиш чрез игра – така, че да ти е приятно не само да знаеш, но и да разкажеш по интересен начин на съучениците си.
Това показаха за пореден път децата от столичното 89. ОУ „Христо Стамболски“ чрез поредица от събития, посветени на 50-годишнината от основаването на тяхното училище.
В един от дните петокласниците участваха в „Училище в музея“, чийто инициатор е Национално издателство „Аз-буки“. С подкрепата на Центъра за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства (ЦОИДУЕМ) децата се включиха в поредица от занимателни уроци в Националния политехнически музей, където изучаваха тайните на техниката, физиката и музиката. А след това продължиха сами да откриват нова информация за интересни за тях експонати – в училище или със своите родители.
И по-важното – видяха, че и работата може да носи удоволствие. Или в случая – че и ученето е интересно. Особено когато дойде последното „изпитание“: да покажат и разкажат наученото пред най-строгата публика – своите съученици и родители. Защото освен притеснението много силно беше и желанието на участниците в изнесения урок да се представят добре. Денят започна като на шега – с интересни моменти от посещенията в Музея, с разкази за експонатите, които са направили най-силно впечатление. Този път обаче последните редове, обикновено „запазени“ за най-невнимаващите ученици, бяха заети от учителите. Песента „Балкан ечи“ и стихотворенията „Васил Левски“ и „Опълченците на Шипка“, с които най-малките поздравиха своите батковци и каки, в преносен смисъл се оказаха началото на своеобразна революция. Децата взеха инициативата в свои ръце, задаваха нелесни въпроси и внимателно слушаха отговорите на публиката.
Четете повече в бр. 19, 9 – 15 май 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.