Така се казва новият пълнометражен документален филм, който се опитва да даде отговор на много въпроси.
Какво е да си новатор в българско училище? Каква е ролята на учителя днес и как да мотивира младите хора да продължат по стъпките? Къде се къса връзката между учители, родители, деца.
Творбата е вдъхновена от Ангел Ангелов – учител по информатика и информационни технологии в СУ „Сава Доброплодни“ – Шумен, който ползва иновативни методи на преподаване и постига успехи у нас и в чужбина. „При работата с учениците използвам различни материали за рециклиране, с които изграждаме разнообразни макети на устройства, които след това програмираме. Базирам се на знанията си от едно време, както ни обучаваха в кабинетите по физика, химия и трудово обучение, като ги комбинирам със съвременните технологии и програмирането в клас“, обяснява пред в. „Аз-буки“ Ангел Ангелов.
Над 1400 са учениците в СУ „Сава Доброплодни“. Това е най-голямото училище в Шуменска област с профили по изобразително изкуство, музика и хореография, а от тази година има и „Хардуерни и софтуерни технологии“. Учениците имат равен брой часове по изобразително изкуство и по информационни технологии, което им дава свободата да правя много и по-интересни неща, споделя Ангел. В класната стая използват различни иновативни техники, с които правят интерактивни платна. Например картините да бъдат сензорни и когато ги докоснеш, да се движат или да говорят. Това превръща изобразителното изкуство заедно с информационните технологии в изключително мотивиращи за развитието на децата, твърди учителят. Той преподава на ученици от I до XII клас, които са с профил информационни технологии или изобразително изкуство, затова търси симбиоза между двете. Ангел използва различни техники при различните възрастови групи. Общото е, че учениците в неговите часове не повтарят механично на компютрите това, което им показва учителят на дъската, а са активни участници, които ползват ума и ръцете си.
Четете повече в бр. 26, 27 юни – 3 юли 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg