Надежда КОСТОВА*
Думата кооператив означава ‘сдружение, обединение от хора за съвместна дейност’. Тя има латински произход и навлиза в българския език от френски или немски. Срещаме я употребена в текстове от първата половина на ХХ век насам: земеделски кооператив, кооператив на собствениците, членство в кооператива. Днес това съществително актуализира употребата си като част от новото словосъчетание родителски кооператив, което има значение ‘сдружение за съвместно отглеждане и обучение на деца извън домашната среда с активно родителско участие’.
Родителските кооперативи стават модерно явление през последните години. Оказва се обаче, че идеята за създаването на подобни родителски обединения съвсем не е нова. Тя е позната поне от началото на миналия век. Научаваме за това например от публикация в книжка 9 на списание „Възраждане“ от 1908 г., където се разказва за това, че група родители са се сплотили в „другарски кръжец“, за да създадат „семейно училище“.
Думата кръжец се употребява активно най-вече в края на XIX и през първата половина на ХХ век: близкият кръжец на царското семейство, кръжецът на Кръстева (става дума за кръга „Мисъл“), литературен кръжец около в. „Българан“, кръжецът около списание „Български преглед“. От примерите става ясно, че тази дума, макар също да препраща към доброволно обединение от хора, има по-различно значение от съществителното кооператив, защото се свързва по-скоро със сдружаването на основата на общи идеи, възгледи, интереси. Днес кръжец се отнася към остарелите думи.
*Доц. д-р Надежда Костова работи в Секцията за българска лексикология и лексикография към Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ при БАН. Участва в съставянето на многотомния тълковен „Речник на българския език“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg