Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ организира пето Балканско лятно училище по религии и обществен живот. Инициативата ще се проведе в Пловдив, Благоевград и Кюстендил между 28 юни и 11 юли 2021 г. Академичното събитие на тема „Споделено минало – оспорвани наследства“ се организира от катедра „Етнология“ на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и е част от международната научна и образователна мрежа CEDAR. Финансиране е осигурено от Националната научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“ към МОН, а дейността се осъществява с подкрепата на Община Кюстендил.
„Целта е да запознаем участниците с пъстрото културно-историческо наследство на Балканите и да предизвикаме серия от дискусии във връзка със съвременните интерпретации и употреби на миналото“, споделя проф. д.н.к. Мария Шнитер от катедра „Етнология“ на Пловдивския университет. Обучението включва както традиционни форми – лекции и семинари, така и иновативни подходи при представянето и осмислянето на историческите факти. Участниците ще съчетаят рефлексивното с афективното знание. „В хода на програмата ще насочим вниманието върху това как етническите, религиозните и националните различия са довели до различни и контрастиращи исторически наративи. Слушането на гласа на „другите“ ще позволи на участниците да оценят предизвикателството на една нова провокативна политика на гражданство и необходимостта от различията в живота ни заедно“, допълва тя.
Основен тематичен акцент в програмата на изданието са сложните и многопластови отношения между България и Македония през последните две столетия.
Историци, етнолози, социални активисти и лингвисти от България, Северна Македония, САЩ и Великобритания ще разкажат за преплетените истории на Балканите, за създаването на идентичностите, езиците и нациите и за начина, по който тези процеси се отразяват в учебните програми от различните страни на границите.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg