За „почерка“ на една гимназия, на нейните педагози и възпитаници
Учениците на Природо-математическата профилирана гимназия „Св. Климент Охридски“ в Монтана извоюваха поредните отлични и изключително значими резултати на Националния кръг на олимпиадата по информационни технологии. Шестокласникът Матей Минев зае първо място в състезателната група V – VII клас в категорията „Интерактивни проекти“. Година по-големият Калин Борисов се класира трети в същата възрастова група в категория „Мултимедийни проекти“. Най-изявените и добре подготвени 46 ученици от цяла България бяха допуснати до финала на олимпиадата по ИТ.
Нашите момчета показаха много знания, демонстрираха впечатляващи идеи и достойно защитиха проектите си.“
Така започва разказа си директорката Бойка Симеонова. Калин и Матей са лидери и в тазгодишното Национално състезание по информационни технологии – Благоевград. Те се състезават в по-високи възрастови групи – VIII – XII клас, заради… сложността на своите проекти. Матей става втори в категорията „Самостоятелни компютърни приложения“ с проекта „Къща на логическите игри“, като е изпреварен само от екип дванайсетокласници. Калин работи по темата „Европейски зелен пакт“ в трудната категория „3D моделиране“ по задание от Университета по архитектура, строителство и геодезия. Участниците в националното състезание са оценявани от жури от пет водещи български университета.
Информациите, споделени от директорката на гимназията и във фейсбук страницата на училището, припомнят за разгорещените дебати при подготовката на Закона за предучилищно и училищно образование. Тогава директори на природо-математически гимназии настояваха да могат да приемат ученици и след IV клас. Логиката бе „математическа“ – колкото по-рано се открие талантът, толкова по-рано започва работата с него.
Когато е подкрепян, мотивиран, насочван от своите учители, успехите няма да закъснеят. Доказа ли се това на практика пет години по-късно?
„Резултатите на нашите деца са най-голямото доказателство, че бяхме прави – категорична е Бойка Симеонова. – Когато започнем веднага след IV клас да развиваме тези умения и възможности на децата, резултатите не закъсняват. Изключителни постижения имат нашите петокласници и шестокласници и докато стигнат XII клас, са готови да продължат в университетите, да завършат висше образование и да работят в областта на математиката, природните и инженерните науки и информационните технологии.“
В ПМПГ „Св. Климент Охридски“ учениците се обучават в областта на математиката, информатиката, химията и биологията. Образователният процес се води в 6 реновирани, снабдени с последно поколение техника компютърни кабинета. Осигурено е финансирането и започва изграждането на две лаборатории – по биология и по химия. „Не успяхме да спечелим проект за изграждане на STEM център. Надявам се да успеем следващата година“, пояснява Бойка Симеонова.
Определя резултатите от ДЗИ като добри, съизмерими с тези от предходните години. Но тази година броят на зрелостниците, избрали матура по математика, е по-голям. Има и пълни шестици. Отличници има и сред биолозите и химиците, като и петте оценки по химия са отлични. „Това е висока атестация за труда на учителите и на младите ни хора“, подчертава директорката, която впрочем е химик.
Голяма част от випуск 2021 – 101 абитуриенти, ще бъдат студенти в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Останалите са избрали Техническия университет в София. „Не мога да не се радвам, че последните години нашите талантливи деца избират да останат, да учат и да се реализират в България. Тази година съм издала само две справки за кандидатстване в чужбина“, казва събеседничката ми. Монтанската гимназия е партньор с Факултета по математика и информатика на Алма матер и Факултета по компютърни системи и технологии на столичния Технически университет. Почти всички абитуриенти от биологическата паралелка – общо 26 души, са се насочили към медицина, стоматология, фармация, здравни грижи.
Общият брой на учениците V – XII клас е 539. ПМПГ – Монтана, е желано училище. За това говори един малко страничен факт. Миналата учебна година седмокласниците са 29. От тях само двама продължават в гимназиалната степен в друго училище. Но сградата, в която се намира Математическата, е споделена с още едно училище. Намалява и броят на децата в областта. Затова приемът внимателно се преценява и е редуциран от четири на три паралелки след VII клас и една след IV. За малките са предвидени и допълнителни извънкласни форми на занимания по математика и информационни технологии. От новата учебна година ще се приемат гимназисти в специалностите „Софтуерни и хардуерни науки и математика“
и „Природни науки – биология и химия“.
Бойка Симеонова е възпитаничка на гимназията, която днес ръководи. Завършва паралелка с профил математика. Тя е част от цяла група свои колеги, възпитаници на гимназията. „Ние сме повече от половината преподаватели“, уточнява директорката. За екипа си казва: „До един са професионалисти, с висока академична подготовка, с I (четирима учители) и
II ПКС. Добрата новина е, че заменяме оттеглящи се на пенсия колеги с млади преподаватели. Първенство държи екипът по информационни технологии, до един млади учители, които обичат децата. Затова и резултатите са налице.“ Учителите продължават да се квалифицират. През 2019-а се обучават за електронния дневник, а през 2020 г. – по STEM профилите. За летните месеци са оставили обучение, което ще ги насочи как да направят от ПМПГ иновативно училище, с иновативно преподаване на математика, информатика и природни науки.
Бойка Симеонова подкрепя идеята държавата да насърчава отлични ученици да се ориентират към учителската професия.
Припомня, че сред випуск 2020 има млади хора, избрали да се подготвят за учители по български език и литература, история, география. Но за съжаление, не и по математика. Математиците се насочват към софтуерни науки и информационни технологии. „Монтана е малък град. Но гимназията ни има ученик, завоювал първо място на олимпиадата по информационни технологии сред седмокласниците. Седмокласничката Силвия Александрова е класирана за националния кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда с най-добър резултат в цялата страна, гордее се с училището, учениците и учителите в ПМПГ „Св. Климент Охридски“ директорката Симеонова.
Международни участия
Активно учители и ученици в Природо-математическата профилирана гимназия „Св. Климент Охридски“ работят по международни програми и проекти. Един от тях е проектът JOBEU; STARS, CROBOTICS, финансиран от една от най-успешните европейски програми – „Еразъм+“. Участие гимназията има и в проекта „Регион на младежкото участие“ по програмата за трансгранично сътрудничество INTERREG-IPA. А талантите получават подкрепа чрез националните програми „Ученически олимпиади и състезания“, модул „Осигуряване на обучение на талантливи ученици за участие в ученически олимпиади и състезания“; „Образование за утрешния ден“; „На училище без отсъствие“ по мярка „Без свободен час“; „ИТ бизнесът преподава“, „Информационни и комуникационни технологии“. А съизмерими ли са постиженията на възпитаниците на ПМПГ с техните връстници от Европа, показват резултатите от участието им в инициативи на Европейския парламент като „Евроскола“ например.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg