Константин Стоянов – VII клас, III място
ОУ „Кирил Христов“ – Стара Загора
Научен ръководител – Валерий Първанов
Докато нашата Земя съществува, на нея винаги ще стават природни екологични катастрофи. В най-общи линии, борбата срещу тях се състои от два елемента: прогноза и реакция – два елемента взаимообвързани. Няма практическа полза от правилна прогноза, последвана от неправилна реакция. Като неправилна реакция ще характеризирам както неправилните действия, така и бездействието. А предприети действия, небазирани на правилна прогноза, са със съмнителен ефект. Нещо повече, в някои случаи погрешна прогноза може да доведе до състояние и до действия, които да причинят щети, съизмерими и даже по-големи, отколкото при липсваща прогноза.
Борбата с екологичните бедствия се е водила и се води в огромно многообразие от форми. Тя е в целия диапазон от хаотичните усилия на единици хора до организираните действия на хиляди специалисти. От борба с „голи ръце“ до борба със съвременни модерни технически средства.
Прогнозата на стихийно бедствие трябва да отговори на въп-
росите къде, кога и с каква сила ще се появи то. Трите части на отговора имат отделен смисъл и различно значение за различните екологични катастрофи. Например въпросът „къде“ за даден вулкан е безсмислен, защото местоположението му е фиксирано, той си е „там“, само че спи.
А главният въпрос в случая е: кога ще се „събуди“.
Въпросът „кога“ е актуален за всички видове екологични катастрофи. И колкото по-точно знаем това „кога“, толкова по-правилни и по-ефективни действия можем да предприемем, за да ограничим и намалим отрицателния ефект от стихията.
За най-древния пример за борбата на човека срещу водната стихия може да се приеме
описаната в Библията история с Ноевия ковчег. А самият Ной – като първия човек, опитал се да реагира и да предприеме мерки срещу екологична катастрофа.
Съвременната борба с наводненията се води в две насоки: чрез регулационни и чрез превантивни мерки.
Регулационните, или мерките, които имат за цел да смекчат пораженията от водната стихия, са преди всичко инженерно-строителните работи. За реките това е привеждането на руслата им в съответствие с очаквания максимален поток. В някои случаи се прави обратното – регулира се водният поток спрямо съществуващото русло.
Още в Древен Египет и Китай са строени диги и насипи по бреговете на Нил и Хуанхъ. Сложна система от диги, насипи и канали по морския бряг опасва цялата територия на Нидерландия. В много случаи решаващо е било качеството на тези съоръжения.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg