Единайсетокласникът от Софийската математическа гимназия Петър Жотев спечели златен медал и постигна абсолютен втори резултат на Международната олимпиада по биология, което е историческо постижение от участията на България в надпреварата от самото начало досега, съобщава проф. Албена Йорданова – ръководител на отбора. Това е второ златно отличие за Петър Жотев след това от 2021 г.
В 33-ото издание на най-престижното състезание по биология за ученици за четвърта поредна година всеки участник в отбора ни печели отличие. Сребърен медал заслужава Борислав Стоянов (XII клас, 125. СУ, София – злато през 2021 г.).
Бронзовите отличия са за Любослав Иванов (XII клас, Първа частна математическа гимназия, София – втори бронз след 2021 г.) и Яна Атанасова (XI клас, Национална природо-математическа гимназия, София).
На провелата се присъствено в Ереван, Армения, Международна олимпиада по биология българските ученици премерват знания в теоретичен и практически кръг с повече от 250 състезатели от 62 държави. Ръководители на отбора са проф. Албена Йорданова (Медицински факултет – Софийски университет), д-р Радослав Александров (Институт по молекулярна биология – БАН) и доц. Снежана Томова-Гогова (Биологически факултет – Софийски университет).
„Последните две години олимпиадата по биология се провеждаше онлайн само на теоретични въпроси, но тази година имахме късмета да се проведе реално. И нашите участници се представиха на уникално високо ниво – коментира за „Аз-буки“ проф. Албена Йорданова. – Конкуренцията е смазващо силна. Някои отбори се готвят за олимпиадата с години, а нашите състезатели постигнаха този невероятен резултат само за няколко седмици.“
По традиция олимпиадата по биология се провежда в два кръга в отделни дни. През първия ден се решават 4 практически задачи по биоинформатика, ботаника, зоология и биохимия, по време на които участниците правят експерименти и анализират резултатите, изчисляват и чертаят графики. По ботаника Петър Жотев става първи с 87 точки от 100 възможни. Сложна е и задачата по зоология, по време на която трябва да се разгледат и класифицират 3 различни вида риби, характерни за Армения. Ключът към задачата се съдържа в 30 страници текст, който трябва да се изчете и да се направят експериментите в рамките на 90 минути. По биохимия пък участниците трябва да определят активността на ензима алкохол дехидрогеназа. След това трябва да добавят два различни афектора към него, които променят действието му – в случая и двата потискат действието на ензима, след което отново да направят подробни измервания в присъствието на двата афектора и да начертаят кинетичните криви.
Вторият състезателен ден е за теоретичния тест, по време на който участниците решават 400
въпроса, като за всеки разполагат с малко повече от минута време. И на него Петър Жотев постига над 80% успеваемост.
Петър Жотев се е представял отлично и на олимпиади по химия, математика и лингвистика. „Логическото мислене е водещо за доброто представяне, защото помага да се правят връзки между различните знания – обяснява проф. Йорданова. – Нашите наблюдения, като ръководители на отбора, са, че по време на пандемията децата, които имат цели и стремежи, използват свободното си време максимално ползотворно, за да учат много сериозно, което доведе и до тези уникални резултати.“
България е една от шестте страни основателки на олимпиадата през 1989 г. Към 2022 г. българските участници са спечелили 75 медала – 8 златни, 15 сребърни и 52 бронзови, както и 8 почетни грамоти.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg