В СУ „Христо Ботев“ в Калофер залагат на извънкласна дейност – от гайдарство до плетене на дантели
Средно училище „Христо Ботев“ в Калофер е наследник и свидетел на процесите, протичащи в българското образование, разказва неговата директорка Таня Маринова. Още в зората на Възраждането таксидиотите, минаващи през града, наред с разясняването на християнските добродетели, са обучавали момчетата на четмо и писмо. Тук е работил Неофит Рилски, тук знаменитият даскал Ботьо Петков създава модерна среда за образование и участва в споровете за устройство на книжовния език. Тук е роден Екзарх Йосиф – дипломатът в расо, подпомогнал стотици селища да изградят своите читалища и училища, за да поддържат пламъка на българщината в своите задгранични общности. Град, свързал името си с титана на словото и действието Христо Ботев, с началото на техническите и военните постижения на Родината, с фината душевност на поети, с благородството на щедри дарители.
В духа на тези исторически факти СУ „Христо Ботев“ е определило своята визия като училище, което ангажира, насърчава и подкрепя всяка отделна личност да получи образование, съответстващо на потребностите на съвременния живот. Педагозите в него постоянно усъвършенстват професионалните си умения. От 11 души 8 са магистри, от тях четирима са с две магистратури. Креативни и граждански активни личности, те са спечелили доверието на своите ученици с мотивацията си за успех и непрекъснато приложение на принципа „Учене през целия живот“.
Днес в СУ „Христо Ботев“ се обучават 131 ученици. Средният годишен успех е много добър, а на Националното външно оценяване – добър.
„По повод 170-ата годишнина от рождението на Христо Ботев по моя инициатива организирахме Национален ученически събор, който се проведе в рамките на три дни – казва Таня Маринова, носител на отличието „Директор на годината“ към Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България ( СРСНПБ). – Поканихме да участват всички училища с патрон Христо Ботев – отзоваха се 30, дойдоха и родители, и кметове. Всяко училище имаше презентация, ученици рецитираха стихове на Ботев. Показахме на гостите забележителностите в града. Още ме питат кога пак ще направя такъв събор.“
Дейността на училището се подчинява на приоритетните области и стратегическите цели, определени от Министерството на образованието и науката, подчертава директорката. А успоредно с осъществяването на учебните програми тук се работи и по спечелени проекти по националните програми на МОН, като „Подкрепа за успех“, „Образование за утрешния ден“, „Управление по време на кризи“, „Подкрепа на целодневното обучение в училище“.
Учениците активно се включват в Националната програма на Министерството на здравеопазването „Посланици на здравето“, както и в Националната програма на Министерството на културата „Културните институции в помощ на образованието“.
Одобрено е участие на СУ „Христо Ботев“ в екологичната инициатива „Когато станем 100 000, ще посадим гора“. За целта са доставени паркови фиданки за озеленяване на двора. В Деня на Земята учениците засаждат за всеки клас по един храст магнолия.
Възпитаници на училището печелят отличия от националното състезание „Знам и мога“ за четвърти клас на МОН, както и от „Любословие“, което се провежда под егидата на общността на учителите филолози. Ежегодно тук се организира и месец на книгата. Спечелен е и проект за подобряване базата на училищната библиотека.
Много радост донася участието в международния младежки фестивал на изкуствата „Музите“, организиран от Националния дворец на децата в София. СУ „Христо Ботев“ участва в конкурса с гайдарския си състав и завоюва първа награда във възрастовата група от V до VII клас. Любопитното е, че в състава има и много момичета гайдарки.
Отличия има и от конкурса, организиран от Общинската библиотека – Карлово, „Писмо до Дядо Коледа“, както и от националния конкурс „Рисувам и разказвам“ на Министерството на културата. Учениците редовно участват в общински и национални конкурси за поезия – има отличени поетически творби по повод годишнина на Димчо Дебелянов.
„Нашите възпитаници се включват и в Националния конкурс, посветен на Деня на християнското семейство и християнската православна младеж – казва директорката. – Традиционно е и участието в образователната програма на Девическия манастир край Калофер, към който е и Неделното училище, където се изучава вероучение. То се посещава ежеседмично от 70% от учениците, от техните родители. Посещават го дори и през лятото. В конкурса, организиран от клуб „Християнски добродетели“, имаме първа награда за стихотворение, втора награда за рисунка и награда за есе.“
Активна дейност развива и клуб „Калофер в миналото“, който организира проучване на исторически факти и личности от историята на града. Например Тошковичевия препис на „История славянобългарска“, с какъвто училището разполага, всяка година се преписва от ученици от V до VII клас с калиграфски шрифт. В клуба се изследват спомени на съграждани за топонимия, свързана с важни събития, запознаване с литературни творци, живели и творили в града. Получените резултати се представят публично пред местната общественост. Децата полагат постоянно грижи и за паметниците в Калофер, като ги почистват. По време на ежегодния празник на калоферската дантела, който е на 15 август – Деня на Успение Богородично, ученички демонстрират забравения занаят.
„Училището участва в абсолютно всички събития, организирани от Националния музей „Христо Ботев“ – подчертава Таня Маринова. – Нито една проява там не минава без нас.“
Спортните турнири, организирани от Община Карлово, също се радват на голям интерес. Отборите на училището редовно печелят състезания по волейбол и баскетбол. Много популярно сред учениците е и туристическото дружество „Хайдут“ и организираните от него ежегодни походи и екологически дейности в района на хижа „Рай“.
Национален парк „Централен Балкан“ има офис в града и в него често се правят изнесени уроци. Учениците с готовност са включват в техни образователни инициативи и екологични събития. С предприятието SKF училището си сътрудничи за осъществяване на професионално ориентиране. Спортен клуб „Самсон“ е по вдигане на тежести. Негови членове са печелили медали от състезания у нас и в чужбина.
„Тази година по моя инициатива група ученици посетиха Народното събрание и Президентството в навечерието на 24 май – казва Маринова. – Гайдарският състав и рецитацията на Ботеви стихове трогнаха депутатите до сълзи. Голямо впечатление ни направи и библиотеката в Президентството.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg