УНИЦЕФ започна кампанията „Добре дошли в училище в България“, насочена към бежанците от Украйна
Децата и семействата от Украйна вече шест месеца живеят сред разрушения или са принудени да напуснат домовете си. От началото на войната през февруари т.г. най-малко 972 деца са убити или пострадали от насилието, показват данните на ООН. Това означава, че средно всеки ден 5 деца губят живота си или са ранени при военните действия.
„Както при всяка война, безразсъдните решения на възрастните поставят децата в огромен риск. Военните действия от този вид няма как да не нанесат огромни вреди на децата“, заявява Катрин Ръсел – изпълнителен директор на УНИЦЕФ.
Образователната система в Украйна е в колапс и това застрашава бъдещето на 5,7 милиона деца в училищна възраст. Войната последва почти две години принудително онлайн обучение заради COVID-19, през които подрастващите бяха извън класните си стаи, разделени и изолирани от своите приятели и учители, а тяхното учене и развитие бе възпрепятствано.
Училищата осигуряват изключително важно усещане за сигурност и предвидимост за децата. Пропуснатото в обучение може да има негативни последствия за цял живот. Колкото по-скоро украинските деца започнат да учат, да се развиват и да общуват със съученици и учители в училищна среда, толкова по-бързо ще наваксат и ще се възстановят. Особено най-уязвимите сред тях като непридружените и разделени със семействата си и децата с увреждания.
Децата, които остават в Украйна, и около 2,2 милиона, които са потърсили убежище в съседните страни, се нуждаят от всяка възможност да продължат образованието и развитието си по различни начини – формално образование в училища, дневни грижи и ясли, възможности за неформално обучение и чрез дистанционно обучение. Те се нуждаят също и от подкрепа за психичното си здраве, за да могат да се възстановят, както и от курсове по език, за да наваксат пропуснатото обучение и да се интегрират в националните образователни системи на приемащите страни.
В Украйна УНИЦЕФ предоставя образователни материали, подкрепя учители и ангажира децата в присъствено и в онлайн обучение. В страните, приемащи бежанци, Организацията оказва съдействие на приемащите правителства и общини да записват деца в национални училищни системи, подкрепя учители и персонал с професионално развитие в областта на психичното здраве и психосоциалната подкрепа, педагогики за обучение, базирани на игра, и мултикултурни компетенции, за да станат учебните среди приобщаващи, безопасни и приветливи за всички.
Освен ужаса, че деца са убивани и ранявани при нападения, войната оставя и невидими рани. Почти всяко дете в Украйна е подложено на силен стрес, а бягащите от насилието са в значителен риск от разделяне от семейството, насилие, злоупотреби, сексуална експлоатация и трафик на хора. Шест месеца след началото на войната децата продължават да се борят със страха, тревожността и скръбта от загубата на близки, разделянето от семейството, принудителното напускане на дома. Това прави още по-необходими усилията в подкрепа на психичното здраве на децата и младежите и изграждането на устойчивост.
С подкрепата на УНИЦЕФ 223 871 деца в училищна възраст получават достъп до формално образование в страните, приемащи бежанци, а 21 788 – подкрепа чрез неформални образователни дейности.
УНИЦЕФ ще продължи да подкрепя децата от Украйна както в страната, така и в приемащите бежанци съседни страни, включително и България, която се включи активно в отговора на кризата. УНИЦЕФ България и Върховният комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) създадоха 6 центъра за подкрепа на бежанци от Украйна „Синя точка“ (Blue Dot). В тях те могат да получат информация, психологична подкрепа и правни съвети, както и да бъдат насочени към услуги.
Предстоящото начало на новата учебна година също напомня колко много са изгубили децата в Украйна. Насилието доведе до сътресения в образователната система, като по данни на УНИЦЕФ 1 от всеки 10 училища е засегнато или напълно разрушено.
„Всички деца трябва да са в училище и да имат достъп до обучение. Децата в Украйна и тези, които са напуснали страната, бягайки от войната, не са изключение. В България УНИЦЕФ, заедно с Министерството на образованието и науката и Министерството на здравеопазването и партньорски организации, стартира информационни срещи, които целят да разяснят на семействата от Украйна как могат да запишат децата си на училище и детска градина в България, за да направят информиран избор“, казва Кристина де Бройн – представител на УНИЦЕФ в България.
За първите две седмици от старта на кампанията на УНИЦЕФ „Добре дошли в училище в България“ стотици украински семейства получават информация за стъпките за включване на децата в българската образователна система.
„Записването в българско училище или детска градина ще даде възможност на децата от Украйна да учат и общуват със своите връстници в България, да се развиват и да получат допълнителна подкрепа в училищна среда“, допълни Кристина де Бройн.
Училището е безопасно място. То дава усещане за сигурност, нормалност и предвидимост в живота на децата. Помага им да се социализират в местните общности и да завържат приятелства. Затова от УНИЦЕФ призовават родителите да записват децата си в училище, защото те имат нужда от образование. Това ще им даде стабилността, от която се нуждаят. Всички права на децата, включително достъпът до здравеопазване, закрила, образование и други услуги, трябва да бъдат гарантирани. Ето защо е толкова важно да се проявява солидарност. Всяко дете се нуждае от грижи, но най-вече от мир.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg