Неделното ни училище популяризира родните традиции в най-големия бразилски град
Антоанета НАЙДЕНОВА
Българското училище в Сао Пауло – най-големия град в Бразилия, е едно от училищата, които не само подготвят своите ученици да продължат обучението си в български училища или университети, но го осъществява и на практика.
„Само за последните две години в България са се върнали над 10 наши ученици и успешно са продължили обучението си в родни училища или университети. От основаването на училището в Сао Пауло тази бройка надхвърля 30 ученици – казва за „Аз-буки“ училищният ръководител Михаил Кръстанов. – Това ни изпълва с радост и гордост, когато получаваме благодарности и научаваме колко добре са се адаптирали учениците ни в българската образователна система.“
Единственото българско неделно училище в цяла Южна Америка се намира в Сао Пауло, който е седми по големина град в света с население от над 20 млн. души.
В него е съсредоточена българската диаспора. Българите в Сао Пауло са пръснати в различни квартали и райони, а някои живеят в покрайнините или в съседни по-малки градове. Разстоянията в града са огромни, а трафикът – изключително натоварен. Особено когато завали тропически дъжд, улиците се превръщат в реки. Така че воденето на децата до Българското училище отнема доста време и изисква голямо желание и отдаденост.
Характерно за българчетата в Сао Паоло е и това, че те говорят португалски, испански и английски. „Това ни отличава от другите български неделни училища в чужбина. Затова учебният подход, организацията и начините на водене на учебния процес трябва да бъдат съобразени със спецификата и особеностите на населеното място, на държавата, на различните обичаи, народности, дори и на климата“, обяснява Михаил Кръстанов. И добавя, че въпреки трудностите общата идея, която обединява училищата зад граница, е свещената мисия да се запази и разпространи изучаването на българския език, история, география и култура на България.
През последните години училището е основен организатор и вдъхновител при отбелязване на всички бележити български дати с участието на българската общност в Бразилия. Заедно отбелязват дните на освобождението, на съединението и независимостта на България, 24 май, както и двата големи християнски празника – Коледа и Великден.
„Една от проявите, която се превърна вече в емблема за училището, е инициативата „Розите на България“, започната от МОН през 2018 г.
– обяснява Михаил Кръстанов. – Оттогава всяка година в дните около 11 май организираме български хорà на открито пред Музея на имиграцията. Датата се превърна в българския ден в Сао Пауло. Събитието е любимо не само за българската общност в Бразилия, а и за многобройните гости на Музея от различни националности.“
Учебната година започва традиционно между 15 и 22 септември с отбелязване Деня на българската независимост. През миналата учебна година в Българското училище се обучават 77 ученици предимно от Сао Пауло. Но има ученици и от щатите Рио де Жанейро, Гоаяния, Баиа и Манаус, Амазония.
„В момента вървят записванията за новата учебна година с краен срок 10 септември. Вече имаме заявен интерес и за онлайн обучение на ученици от Перу, Аржентина и Уругвай“, казва Михаил Кръстанов.
Първоначално Българското училище в Сао Пауло започва през 2009 г. в Музея на имиграцията като първия курс по български език в Бразилия. Той е предназначен главно за български потомци от различни емигрантски вълни и бесарабски българи. Курсът обхваща около двадесетина ученици на различни възрасти, включително и няколко деца. Повечето от тях изучават езика, за да получат българско гражданство и възможност да учат в български или европейски университети.
Две години по-късно курсът прераства в училище по български език, история и география на България по учебните програми на МОН. Първоначално то се подпомага от Националната програма „Роден език и култура зад граница“, а от 2016 г. – по ПМС № 90. От 2015 г. учебните занятия се провеждат в сградата на българското консулство в Сао Пауло. Там се помещава и единствената българска библиотека в Бразилия с богата селекция на български писатели класици, както и на съвременни български автори.
На 2 февруари 2016 г. Българското училище в Сао Пауло е отличено с плакет на Министерството на образованието и науката за особени заслуги за разпространението на българската просвета, култура, традиции и обичаи. Отличието връчва тогавашният зам.-министър на образованието и науката проф. Костадин Костадинов на Михаил Кръстанов в качеството му на един от основателите на Българското училище в Сао Пауло, негов координатор и учител. Освен него в школото преподават още трима педагози.
Извънкласната дейност в училището е свързана предимно с български фолклор, музика и танци. Редовно се провеждат открити уроци на традиционни български празници, по време на които учениците се запознават с различните обичаи. Всяка година се организират конкурси по различни теми, като най-добре нарисувано яйце за Великден, най-красиво изработената сурвачка за Коледа, най-оригинално направена мартеница за 1 март, рисунки на тема „Моята България“. Към училището е създаден ученически оркестър, с който се популяризират българската класическа и народна музика, изнасят се концерти.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg