В тях ще се инвестират общо 56 млн.лв. по Плана за възстановяване
Общини могат да кандидатстват за финансиране на проекти за изграждане на младежки центрове по Плана за възстановяване и устойчивост до 15 февруари 2023 г. Дотогава се удължава крайният срок за представяне на проектни предложения, съобщават от МОН.
Целта на процедурата е да бъдат изградени младежки центрове, които предоставят разнообразни дейности и услуги в помощ на личностното развитие и пригодността за заетост на учениците и младежите на възраст до 29 години. Предоставяните дейности трябва да отговарят на най-високите стандарти в областта на младежката работа и да подпомагат преодоляването на социалната изолация и непригодността за пазара на труда, включително чрез осъществяване на формални или неформални партньорства с местния бизнес.
Както в. „Аз-буки“ писа, в изграждането и осигуряването на ефективно функциониране през първите години на мултифункционални младежки центрове в страната ще се инвестират общо 56 млн. лева по Плана за възстановяване и устойчивост. Предвижда се в младежките центрове да има кабинети за обучения в дигитална и медийна грамотност, разпознаване на фалшиви новини и езикови курсове. Ще се прилагат иновативни подходи (особено неформално образование) за развиване на компетенции и умения за успешна реализация на пазара на труда. Ще се осъществяват и дейности за бизнес консултиране, подкрепа на младежко предприемачество, консултации и друга помощ за разработване на собствени бизнес идеи, развитие на общата и финансовата грамотност. Ще бъде създадена възможност и за включване на младите хора в доброволчески дейности.
Дългосрочен приоритет е развитието на партньорства между образованието и бизнеса, на връзки с местни работодатели и подпомагане успешната реализация на младите хора на трудовия пазар чрез дейности като менторство, стажуване, обучения, предлагани и реализирани от местни предприемачи. Създадените партньорства няма да са обект на финансиране за участващите предприятия/бизнес/предприемачи. Ще се обменят и добри практики и ще се организират съвместни дейности на национално ниво с Националната мрежа на младежките центрове, както и на европейско ниво с подобни структури в различните страни членки на ЕС.
Младежките центрове ще се базират на модел, предложен от Европейския управителен комитет за младежта, който разработва проект за популяризиране на европейските младежки центрове на Съвета на Европа (СнЕ), като инструменти за определяне на стандарти и примери за най-добри практики за младежката политика. Основен елемент на подкрепените дейности трябва да е съответствието със Знака за качество на Съвета на Европа за младежки центрове – всеобхватен модел, разработен въз основа на следните критерии: образованието като висша ценност, мултиплициране на социалното въздействие; ангажираност с политиката за младите хора; развитие на знанията и образователните иновации и международно сътрудничество.
От общата сума 40 млн. лв. са предвидени за изграждането на младежки центрове в областни градове. Допустими кандидати са общини, които са областни центрове и в които понастоящем няма създаден такъв младежки център. Останалите 16 млн. лв. са предназначени за градове, които не са областни центрове.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg