„Имаме готовност да представим промени в учебните програми, но преди това бихме желали експертен дебат, в рамките на който да представим подходите на МОН при оценка на предлаганите изменения.“ Това коментира в отговор на въпрос пред ресорната парламентарна комисия министърът на образованието и науката проф. Сашо Пенов. Той отбеляза още, че не трябва да се бърза с фундаментална промяна в учебните програми, а по-скоро трябва да се акцентира на поетапни изменения за някои от предметите, където са събрани по-сериозни предложения за промени. По думите му е необходимо да се върви към изменения, които не са свързани толкова с промени на учебниците.
По предложение на председателя на Комисията Красимир Вълчев преди общественото обсъждане на подготвяните промени ще се проведе съвместно разглеждане на измененията от членовете на Парламентарната комисия и от експерти на МОН.
На заседанието си членовете на Комисията одобриха за второ четене проект на изменения на Закона за предучилищното и училищното образование, който включва одобрените в зала на първо четене предложения за безплатни учебници от I до XII клас, както и за възможността да се държи допълнителна матура по учебен предмет, който не е изучаван като профилиращ във втория гимназиален етап. В тази връзка, министър Пенов отбеляза, че според него е необходимо в самия просветен закон да бъде записано кои учебници са безплатни – само тези на на хартиен носител или и електронните, по общообразователни предмети или и по професии и т.н.
Министър Пенов заяви, че има ангажимент и ще възложи на БАН да направят оценка на въздействието от прилагането на Закона за предучилищното и училищното образование.
В отговор на въпрос за финансирането на различни програми през 2023 г., предвид приетото удължаване действието на бюджета за миналата година, министър Пенов коментира, че МОН няма да пропусне да поиска средствата, които са осигурени за миналата година.
„Ясно е например, че тези 20 млн.лв. за ръста на заплатите във висшите училища трябва да ги има и през 2023 г.
Моето лично тълкуване е, че след като те веднъж са били приети със закон и вече са били получени въз основа на акт на Министерския съвет, това е правно основание да поискаме тези средства да бъдат осигурени от 1 януари тази година“, отбеляза министърът. Той заяви още, че за част от националните програми в средното образование вече са осигурени средства за финансирането им и през 2023 г. А за останалите ще следваме предвидения механизъм средствата да бъдат получавани своевременно от централния бюджет в рамките на предвидените лимити за разплащания.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg