Бъдещи парамедици започна да обучава Медицинският университет в Пловдив. Те изучават съвременните световни тенденции в обучението по спешна медицина в първия у нас Медицински тренировъчен симулационен център.
В него се използват високотехнологични манекени за моделиране на симптоми, състояния и заболявания от различни области на медицината, най-нови лапароскопски, артроскопски и ендоскопски симулатори за виртуална реалност, както и 3D интерактивна маса за виртуални дисекции.
Пловдивският медицински университет набляга на обучението на парамедици, които първи да окажат помощ на пострадали, заради нарастващия брой инсулти и инфаркти, както и природни бедствия с жертви.
Сред обучаващите е екип от лектори от САЩ, воден от доц. д-р Радосвета Митова-Уелс, която е програмен директор по спешна медицина на Тексаския технологичен университет в Ел Пасо. В продължение на 20 години тя работи в САЩ и сега е част от преподавателския екип на специалността „Парамедик“ в Центъра за професионално обучение на МУ – Пловдив. В него се обучават асистенти на лекаря по дентална медицина и парамедици от трето ниво. „Всички, които работят в Катедрата по спешна медицина, и президентът на Тексаския технологичен университет имат готовност да съдействат на новото професионално обучение за парамедици“, коментира доц. Уелс. „Чрез нейното преподаване курсистите буквално ще се докоснат до съвременните световни тенденции в обучението по спешна медицина“, отбелязва ректорът на МУ – Пловдив, проф. д-р Мариана Мурджева.
Курсът е двудневен, като бъдещите парамедици ще бъдат запознати с най-важ-
ните и животоспасяващи действия, които могат да приложат в спешна ситуация. Ще има различни спешни състояния както от сферата на токсикология, така и от сферата на травмата.
„Гордост на МУ – Пловдив, е именно Медицинският симулационен тренировъчен център, където се обучават интерактивно по най-високи международни стандарти различни медицински специалисти. Центърът успя за кратко време да се утвърди като една от най-иновативните образователни структури по симулационно обучение в страната“, казва и директорът на центъра проф. д-р Благой Маринов.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg