10 клубa по интереси развиват уменията на учениците от ПГ по дървообработване и строителство „Цар Иван Асен II“ в Хасково
28 професионални гимназии ще бъдат модернизирани с над 96 милиона лева с цел повишаване на конкурентоспособността и развитие на партньорски взаимоотношения между професионалните гимназии, университетите, местните власти, образователните институции и компаниите. Днес ви срещаме с един от бъдещите центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение – Професионалната гимназия по дървообработване и строителство „Цар Иван Асен II“ в Хасково.
Съвременната икономика изисква осигуряването на добра професионална подготовка, да се повишат качеството и приложимостта на образованието в бизнеса. А това е невъзможно без дигиталната трансформация, развиване на компетентности от XXI век и внедряване на иновации в училище. Именно към това са насочени в Професионалната гимназия по дървообработване и строителство „Цар Иван Асен II“. Наскоро тя получи статут на Център за високи постижения в професионалното образование и обучение. Как се изгражда модерна и стимулираща образователна среда и как се въвеждат иновативно съдържание и интердисциплинарно обучение в сътрудничество с университетите и бизнеса?
„Професиите, които придобиват нашите възпитаници, се отличават с бързо технологично развитие. Планираното за закупуване съвременно технологично оборудване е изцяло съобразено с изискванията на бизнеса към придобитите професионални умения от персонала и повишаване на пригодността за заетост на възпитаниците ни. В центъра се предвиждат CNC машини, SMART технологии, лабораторно оборудване за изпитване на строителни материали, оборудване и софтуер, свързани с развитие на дигиталните компетентности на учениците“, споделя за в. „Аз-буки“ директорката на професионалната гимназия Маргарита Топалова. Изгражда се център със съвременни високотехнологични уреди, машини, апарати и подходящ специализиран софтуер за професионалните направления. Извършват се реконструкция и ремонтни дейности на помещения, работилници и лаборатории и изграждане на STEM среда. Така гимназията ще може да отговори на 100% на нуждите на бизнеса от технологично подготвени кадри в дървообработването и строителството – два много важни сектора.
„Гимназията ни има проект за изграждане на STEM център – пространство с общ фокус върху режимите за ученe в съществуващо помещение до централното фоайе с площ 450 кв. м. В него ще се обособят зона за презентиране, за работа по групи и кътове за индивидуална работа и отдих с контролиран достъп с лабораторна част и три работилници. В тях учениците от „Системно програмиране“, „Строителство и архитектура“, „Горско и ловно стопанство“ и „Парково строителство и озеленяване“ ще разработват интердисциплинарни практически и виртуални проекти, занимаващи се с реални проблеми на бизнеса“, допълва директорката.
Наскоро в училището отварят врати обновени работилници и кабинети с преса за изпитване на бетон, кофражи и крепежни елементи. За облицовки, настилки, мазилки, шпакловки, зидарии и сухо строителство са закупени пълни комплекти с инструменти и уреди. Кабинетът по технология на строителството е оборудван с 3D принтер, софтуер за изчисление на стоманобетонни конструкции по нормативи, както и GPS системи, нови нивелири, теодолити от най-ново поколение за бъдещите геодезисти.
През последните години приемът в гимназията се реализира 100 процента. Броят на учениците в паралелките също е оптимален. Обучават се общо 641 ученици в дневна и 12 в самостоятелна форма. „Трудно е да отличим коя професия е най-желана. Високи са баловете за прием по „Системен програмист“, „Строителен техник“ и „Геодезист“. Добър е подборът на ученици и по професиите „Брокер“, „Техник-технолог в дървообработването“, както и „Техник-озеленител“ и „Техник-лесовъд“. В региона има множество малки фирми, с голяма част от които имаме сключени договори за партньорство за провеждане на учебни и производствени практики. Значителен е и броят на наши възпитаници, които продължават образованието си във висши училища, където доразвиват и надграждат знанията по избраната професия“, допълва Топалова.
Категорична е, че условие за предлагането на качествено професионално образование е доброто взаимодействие с бизнеса. Гимназията е член на Камарата на строителите в България и на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост. Сътрудничеството на училището с браншовите организации и фирми от региона е под формата на провеждане на учебни и производствени практики в бази на предприятията, участие в комисии за държавни изпити за придобиване на степен на професионална квалификация, провеждане на съвместни обучения, изпълнение на проекти, даване на становища за разширена професионална подготовка, участие в училищни празници и тържества.
С цел подпомагане процесите на ефективна организация и провеждане на качествен образователно-възпитателния процес и за по-пълно удовлетворяване на индивидуалните потребности на обхванатите ученици в началото на учебната 2022/2023 г. в Професионалната гимназия по дървообработване и строителство „Цар Иван Асен II“ провеждат анкетно проучване за интересите и желанията на учениците за участие в извънкласни дейности. След обстоен анализ на получените отговори и намирането на баланс между потребностите и желанията на учениците и възможностите на гимназията, свързани с материалната база и наличните педагогически специалисти, е изготвена програма за занимания по интереси.
„През настоящата учебната година има над 10 различни клуба по интереси, в които са обхванати 131 ученици, или 20,5% от обучаваните в гимназията. Като професионална гимназия, залагаме на извънкласни дейности в направление „Технологии“. Такива са клуб „Бои и мазилки – ефектни техники на полагане“, „Студио дизайн“ , „3D моделиране“, „С четка и перо“. Опитваме се да развиваме потенциала на нашите ученици и в областта на изкуството и културата. Създадохме театрално ателие „Обичам сцената“ и мажоретен състав. Не на последно място са застъпени и спортните дейности – футбол, тенис на маса и волейбол“, споделя директорката Топалова.
Не пропуска да спомене и спечелените първи места в регионален и национален кръг на състезанието „Най-добър млад строител“, „Мебели, стилни мебели и дърворезба“ и по озеленяване и цветарство в „Горски многобой“. Там учениците имат възможност да покажат усвоените умения и компетентности, да се срещнат със свои връстници, да се поучат от представителите на бизнеса.
„Само през предходната учебна година на регионалния кръг на „Най-добър млад строител“ отборът ни се представи отлично и завоюва три първи места в дисциплините „Зидарии“, „Сухо строителство“ и „Мазилки, шпакловки и бояджийски работи“, като стана и победител в отборното класиране. На националния кръг на същото състезание ученичката Анелия Петрова от XIIБ клас зае II място в „Мазилки, шпакловки и бояджийски работи“, допълва Маргарита Топалова. През 2021 г. възпитаници на гимназията от специалност „Системно програмиране“ печелят второ, трето и четвърто място в ХІII национално състезание по информационни технологии. Организатори са РУО – Благоевград, ЮЗУ „Неофит Рилски“, 7. СУ „Кузман Шапкарев“ и Община Благоевград.
За поредна година гимназията се включва в реализиране на редица национални и европейски програми – „Образование за утрешния ден“, проект „Мисли умно! Мисли зелено!“, съфинансиран по програма „Еразъм+“ на ЕС, за осигуряване на качествена образователна среда, съобразена с традициите и реалностите. По проект „Ученически практики 2“, финансиран от ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“, общо 34 ученици от гимназията развиват знания и умения във фирми от местния бизнес.
Празници
От 13 март 2023 г. започват инициативите, свързани с патронния празник на Професионалната гимназия по дървообработване и строителство „Цар Иван Асен II“ в Хасково и навършването на 55 години от нейното създаване през 1968 г. Тогава с разрешение на Министерството на народната просвета и Министерството на горите и горската промишленост училището е открито като Професионално техническо училище по дървообработване. Учебната 1968/1969 г. започва в сградата на Строителното училище с прием от три паралелки и 101 ученици.
Ще бъде открита изложба на ученически рисунки и фотографии на тема „Училище мое“, ще се проведе и конкурс за есе/стихотворение под същия наслов. В програмата влиза и футболен турнир между отбори на ПГДС „Цар Иван Асен II“ и ПМГ „Акад. Боян Петканчин“. За 18 март е планират поход до паметника на цар Иван Асен II и засаждане на различни дървесни видове. На 20 март училищното театрално ателие „Обичам сцената“ представя в Драматично-куклен театър „Иван Димов“ постановката „Борислав“ – историческа драма в 5 действия из царуването на Иван Асеня“. Кулминацията на честванията е на 21 март с поднасяне на цветя пред паметника на цар Иван Асен II в двора на гимназията.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg