За новата учебна година гимназията предлага обучение и в специалност „Локомотиви и вагони“ с партньор „БДЖ – Пътнически превози“
Зина СОКОЛОВА
В Професионалната гимназия по механоелектротехника в Пазарджик от миналата година се работи по въвеждане на дуалната форма на обучение. След успешното формиране на първата паралелка дуално обучение сега се обявява и втора.
„За учебната 2022/2023 г. реализирахме половин паралелка дуална форма на обучение по специалност „Електрообзавеждане на производството“. Наша фирма партньор е „Енергоразпределение Юг“ ЕАД, част от групата на EVN България – разказва Мариана Китина, директор на Професионалната гимназия по механоелектротехника в Пазарджик. – Паралелката се сформира с лекота. Кандидатствахме и за включване в проекта „Подкрепа на дуалното обучение“ и бяхме одобрени. Сега работим с тези ученици и по него.“
През декември 2022 г. с ръководството на гимназията се свързват от Централното управление на „БДЖ – Пътнически превози“. Предлагат съвместна работа за реализиране на паралелка за дуално обучение по професия „Техник на железопътна техника“, специалност „Локомотиви и вагони“ от Списъка със защитените професии. Окуражен от успеха с първата паралелка в дуална форма на обучение, педагогическият екип приема предизвикателството и вече е обявен прием за втора паралелка. И всички вярват, че тя ще се реализира.
В гимназията има 560 ученици в редовна форма и петима в самостоятелна форма на обучение. Планираният план прием се реализира редовно.
„Екипът полага много усилия в тази посока. Рекламираме и популяризираме гимназията и постиженията на нашите ученици, присъстваме на срещи с деца и родители – казва директорката. – Седмокласниците са привлечени от специалностите, които предлагаме. За миналата учебна година сформирахме пет паралелки: „Електрообзавеждане на транспортна техника“, „Автотранспортна техника“, „Системно програмиране“, „Програмиране на изкуствен интелект“ и една паралелка с две специалности – половин паралелка „Графичен дизайн“, а другата – „Електрообзавеждане на производството“ в дуална форма на обучение.
За предстоящия прием освен тях сме обявили и една паралелка в специалност „Локомотиви и вагони“, дуална форма на обучение, с партньор „БДЖ – Пътнически превози“ ЕАД.“
Традиционно ученици от гимназията участват в националните състезания по професии. През тази учебна година трима успешно преминават училищния кръг и предстои да представят училището на регионален кръг от националното състезание „Най-добър млад автомонтьор и водач на МПС“.
Двама ученици се класират за регионалния кръг на националното състезание по приложна електроника „Мога и зная как“. Те са от втора възрастова група XI – XII клас. Отличното им представяне на това състезание им гарантира приемането без конкурсен изпит във висше учебно заведение. Двете момчета вече имат покана от Варненския технически университет да се запишат за студенти.
През миналата учебна година ученици от гимназията се представят много добре на изложението за младежко техническо творчество в Горна Оряховица, като заемат трето място. Получават и парична награда от фирма партньор на събитието в размер на 1200 лв.
Учениците от ПГМЕТ – Пазарджик, редовно печелят призови места и на спортни надпревари. Участват в лекоатлетически състезания, на футболни и волейболни турнири.
В училището се работи по национални и международни програми и проекти. Тази учебна година по НП „Заедно в изкуствата и спорта“ са сформирани три спортни групи и една по народни танци.
Активно е и участието в проекти по програма „Еразъм+“ – в момента се работи по четири проекта. Два от тях са спечелени през миналата учебна година и предстои реализация. През март и юни 2023 г.
предстоят две мобилности на десет педагогически специалисти в Уелва, Испания, за обучение, свързано с дигитализацията на учебния процес по проект „Повишаване на дигиталните умения в ПГМЕТ за посрещане на образователни предизвикателства“.
През май трима учители ще пътуват до Севиля по проект „Осигуряване на цифрови и зелени възможности в професионалното образование и обучение“. По същия проект през юли 12 ученици ще участват в мобилност в Лайпциг, Германия, където ще се обучават по модулите „Разработка на игри“ и „Електрическо бъги“.
„Работим по още няколко проекта, по които сме партньори – допълва Мариана Китина. – В първия от тях – „Иновативни дигитализирани училища“, са предвидени мобилности на трима ученици и двама учители. В него сме партньори заедно с още пет училища от Полша (Бяла Подляска), Франция (о. Реюнион), Италия (Фолиньо), Турция (Къръккале), Румъния (Роман). През май 2022 г. предстои последната мобилност в Румъния, където се намира училището координатор.
Вторият партньорски проект, по който се работи в момента, е S.M.A.R.T. School-Using TRIZ, LEAN and AGILE Techniques to Teach and Learn с координатор училище от Беневенто, Италия. Предвидено е участие на петима ученици и двама учители. През ноември 2022 г. вече е осъществено посещение в Беневенто, а през февруари тази година – в турския град Измир. Предстои и последната мобилност, чийто домакин е Професионалната гимназия по механоелектротехника в Пазарджик.
Отпаднали ученици за пос-
ледните 10 години няма, отбелязва директорката. В това отношение е важна и работата с родителите. При всеки възникнал проблем се търси тяхното съдействие. При необходимост се организират и допълнителни родителски срещи.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg