Това засяга 143 950 студенти и 4050 докторанти в редовна и задочна форма на обучение
Средният размер на годишната такса за обучение в държавни висши училища за академичната 2023/2024 г. ще е 1050 лв., а за кандидатстване – 50 лв. Това предвижда проект за решение на правителството, публикуван за обществено обсъждане. По предложение на държавните висши училища и научните организации Министерският съвет утвърждава таксите, които ще заплащат 143 950 студенти и 4050 докторанти в редовна и задочна форма на обучение. В държавните висши военни училища средният брой учащи е 6400.
За специалностите от област „Хуманитарни науки“ средният размер на таксата ще бъде 750 лв.,
за „Педагогически науки“ – 780 лв., за „Природни науки“, „Математика и информатика“ и „Технически науки“ – 870 лв., за „Социални, стопански и правни науки“ – 900 лв., за „Аграрни науки и ветеринарна медицина“ – 1000 лв., „Здравеопазване и спорт“ – 1100 лв., и за „Изкуства“ – 1450 лв.
Средно 20% е увеличението на таксите спрямо академичната 2022/2023 г. и засяга основно студентите, които се обучават в специалностите от областите „Педагогически науки“, „Хуманитарни науки“, „Социални, стопански и правни науки“, „Природни науки“, „Технически науки“ и „Здравеопазване“.
Студентите в осем професионални направления и 18 защитени специалности са освободени от такси. Професионалните направления са „Педагогика на обучението по…“, „Религия и теология“, „Математика“, „Физически науки“, „Химически науки“, „Химични технологии“, „Енергетика“ и „Материали и материалознание“.
Годишната такса за обучение на докторантите в държавните висши училища ще е средно 1300 лв. За кандидатстване в БАН и научните организации ще се плаща средно 40 лв. при средна такса за обучение на докторанти в размер на 650 лева за учебната 2023/2024 година.
Междувременно от най-големите висши училища – Софийския университет „Св. Климент Охридски“, УНСС и Пловдивския университет, обявиха, че няма да вдигат таксите за новата учебна година. В Софийския университет запазват и таксите за кандидатстване в размер на 30 лева. Но се увеличават такси за приети преди две години чуждестранни студенти.
„При средно ниво на такси в размер на 900 лв. за социални, стопански, правни науки и икономика, при нас таксите остават 600 лв. и усилията ни са да привличаме мотивирани студенти за държавната поръчка“, коментира и зам.-ректорът по учебната дейност към УНСС проф. д-р Матилда Александрова-Бошнакова. По думите ѝ УНСС разчита на проектното финансиране, работи усилено с общините и бизнеса, като привлича субсидии, свързани с иновативни практики в обучението и с платени стажове.
Няма да се вдигат такси и в Аграрния университет, УАСГ, УХТ – Пловдив, Академията на МВР и ВВМУ училище
„Н. Й. Вапцаров“. Намаление на таксите има във Висшето строително училище „Любен Каравелов“. В същото време, има ръст в медицинските университети, ТУ – Варна, Минно-геоложкия университет, ХТМУ, Шуменския университет, Югозападния университет, ТУ – София.
Бележки, становища и предложения могат да бъдат изпращани към дирекция „Финанси“ – МОН (valeri@mon.bg) до 17 април 2023 г. включително.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg