Софтуерът срещу плагиатство, предоставен от МОН безплатно на българските университети и научни организации, разполага с база данни от над 35 млн. научни източника. При анализ на дадена писмена работа той я сравнява с всички тези документи и генерира доклад за открити сходства или заемки. Това стана ясно по време на информационна среща в Минно-геоложкия университет между представители на висшите училища, експерти от МОН и фирмата, разработила системата.
„Надявам се, че чрез тази система ще можем да достигнем онези високи стандарти на академична етика, към които всички ние, учените, се стремим – подчерта заместник-министърът на образованието и науката проф. Албена Чавдарова. – Всеки от нас знае колко труд е вложил в едно научно изследване, в публикуването на научна статия, книга или друг продукт. И когато види труда си, използван неправомерно, усещането е изключително неприятно. Идеята е да ограничим това.“
Заместник-министърът на образованието и науката припомни, че единната система срещу плагиатство в България е въведена миналата година. Софтуерът е закупен от МОН и предоставен безплатно на всички висши училища, научни организации и институции, които искат да го ползват. Преди това системата е въведена пилотно в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg