Над два часа продължи концертът по случай 75-годишнината от създаването на Българското средно училище „Д-р Петър Берон“ в Прага
Стела МАРИНОВА
Наш специален пратеник
С песни, танци и театрална постановка Българското средно училище „Д-р Петър Берон“ в Прага отбеляза 75-годишнината от създаването си. Празничният концерт се проведе на 31 март в препълнената зала в градската библиотека, като в него се включиха и ученици от България и Словакия.
„Историците казват, че едно поколение е 25 години. Вече три поколения българи поддържат българския дух в нашето училище, създадено от родолюбиви българи, за да се запази българската национална идентичност, да се запази българското самосъзнание. Така година след година, три поколения сънародници поддържат българския дух, българското национално самосъзнание в центъра на Европа. Всички, които са били в това училище, са отдали своите сърца, своите знания, за да обучат следващи поколения деца, които да разпространяват българското самочувствие по света“, с тези думи се обърна към присъстващите министърът на образованието и науката проф. Сашо Пенов. По думите му
възпитаниците на училището никога няма да забравят къде са се срещнали за първи път с буквите и къде са положили първите си изпити. Министърът подчерта, че съществуването на българското училище в Прага е въз основа на традициите и сътрудничеството с Чешката република.
„Радвам се, че имате толкова много приятели, от цяла България дойдоха деца и техни преподаватели, за да ви поздравят. Те дойдоха с ентусиазъм, да бъдат заедно с вас на вашия празник. Желая ви здраве, успешно бъдеще и да възпитате още повече ученици, които да носят българското самосъзнание“, пожела на екипа на БСУ „Д-р Петър Берон“ министър Пенов.
Директорката на Българското училище Мария Носикова изрази признателността си към Министерството за подкрепата, която получават през годините.
„Бих искала чрез Вас да благодаря на Министерството на образованието и науката, като наш учредител, че 75 години поддържате това огнище на българщината в сърцето на Европа, за удобството и комфорта, който създавате на българските семейства, избрали Чехия за временен или постоянен дом, за всестранната подкрепа, която ни оказвате“, каза тя, обръщайки се към министъра. Носикова благодари и на българската дипломатическа мисия за топлото отношение и разбирането през всички тези години. На своите колеги директорката пожела да продължават да работят с неизчерпаема енергия за превръщането на БСУ „Д-р Петър Берон“ в престижна образователна институция, а на родителите – да бъдат верен партньор на училището. Носикова разкри, че родителската общност на училището е подарила паметна плоча с лика на д-р Петър Берон, която ще бъде поставена на фасадата на училището. Тя изрази и специални благодарности на гостите, които са пропътували повече от 1000 км, за да участват в честването на годишнината. „Вие сте истински герои, вашето присъствие е безценно за нас, защото освен чувството за споделеност ни давате усещането, че сме близо до Родината“, обърна се тя към съставите и техните ръководители, дошли от България.
Празничният концерт, продължил над два часа, започна с изпълнение на химна на Република България от духовия оркестър „Джуниър бенд“ към СУ „Емилиян Станев“ – Велико Търново, които по-късно отправиха и още няколко музикални поздрава. Учениците от столичното 140. СУ „Иван Богоров“ представиха две хореографии – „Песни и игри от Войнягово“ и „Логодажкото“. Със „Сливенска сюита“ и „На мегдана“ се представи младежкият танцов състав „Браво“ към читалище „Хаджи Димитър“ в Сливен. В празничния концерт ученици от Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ – Котел, се включиха с „Автентичен шопски дует“, „Гайдарски мелодии със съпровод на тъпан“, „Жанрова пиеса“, „Крайдунавско хоро“ и изпълнение на вокално трио.
Две от групите по Националната програма „Роден език и култура зад граница“ в БСУ „Д-р Петър Берон“ също се включиха в програмата за отбелязването на 75-годишнината. Училищният хор „Лира“ с ръководител Иван Бетувски отправи поздрав към гостите, а театрално студио „Златното ключе“ с ръководител Марио Огнянов постави „Бай Ганьо у Иречека“ по Алеко Константинов. Малчугани от начален етап в школото в Прага пък направиха драматизация на стихотворението на Лъчезар Станчев „Разговор в клас“ и отправиха музикален поздрав с песента „Детство мое“. Кулминацията на празника бяха децата от вокална група „Славейче“ при БСУ „Христо Ботев“ – Братислава, които с изпълнението си на „Облаче ле бяло“ вдигнаха залата на крака. Голяма част от публиката припяваше заедно с тях.
Официални гости бяха министърът на образованието и науката проф. д-р Сашо Пенов, началникът на кабинета Димитър Здравков, главният секретар на МОН Албена Михайлова, директорът на Дирекция „Образование на българите зад граници и училищна мрежа“ Наталия Михалевска, Асен Петров – държавен експерт в дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“, пос-
ланикът на Република България в Чешката република Данчо Мичев, Десислава Радева – председател на сдружение „Живата вода на България“, Йордан Първанов – бивш посланик на Република България, председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева, генералният директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев, директорът на Българския културен институт в Прага Володя Гоцев, проф. д-р Димитър Симеонов – зам.-ректор по учебната дейност във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, проф. Росица Давидова – зам.-ректор в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, директорът на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в София Калоян Дамянов, Негово Високопреосвещенство Михаил – архиепископ на Прага и Чешките земи.
В следобедните часове празничната програма продължи на Староместкия площад с изявата „България пее и танцува в сърцето на Прага“. Гостите от София, Сливен, Котел и Велико Търново плениха с български фолклор и с изпълненията си на популярни песни не само представителите на българската общност, а и местни жители и туристи, събралите се да слушат и гледат нашите деца в централната част на чешката столица.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg