38 ученици от Молдова показват знанията си в 32-рата републиканска олимпиада по български език, литература, история, култура и традиции на българския народ, организирана от Националната агенция по курикулум и оценяване към Министерството на образованието и изследванията на Молдова. „В олимпиадата участват най-добрите деца от IX до XII клас, които изучават българистичните предмети в училището“, споделя пред „Аз-буки“ командированият специалист от МОН д-р Мария Делибалтова.
Състезанието се провежда на три нива: училищно, регионално и национално. Класираният на първо място на националното има право да си избере специалност, с изключение на медицина и свързаните с определен талант, в български университет, без да полага приемен изпит. Тази година то е завоювано от украинката Альона Онищенко от Теоретичния лицей „Васил Левски“ в Кишинев. „Журито беше възхитено от начина ѝ на изразяване. Директорката на Лицея сподели, че е спечелила и олимпиадата по румънски и английски. Казва, че е звездичката на тяхното училище“, споделя д-р Делибалтова. Ученичката получава и електрическа тротинетка.
Заелите първите три места на националния кръг се освобождават от матура по български език и литература. Експертът уточнява, че тази година няма второ, а две трети места, тъй като разликата в точките с първия е голяма. Те са отредени на Анастасия Фердешли – Теоретичен лицей в град Твардица, и Лия Герги – Теоретичен лицей „Олимпий Панов“ в Тараклия. Министерството на Молдова дава парични награди на всички участници от IX до XI клас. Класираните на първо място получават 1000 леи (100 лева), на второ – 800 леи (80 лева) и трето – 600 леи (60 лева). Участниците в националния кръг получават по една енциклопедия за България от Българската община в Молдова.
38-те ученици показват знанията си по българистичните предмети в два кръга. Първият е устен. В него за всеки клас е зададен период на литературата, от който участникът избира стихотворение, което да рецитира. След това комисията пита защо точно тази творба, задава въпроси за нейния автор, за да види как ученикът разговаря на книжовен български език. Вторият тур е тест, свързан с изучавания материал. Журито е от учители българисти от различни райони, които не преподават в съответния клас, който проверяват.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg