„Само със солидарност можем да постигнем добри резултати в науката.“ Това каза министърът на образованието и науката проф. Сашо Пенов при посрещането на българския научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“, който се завърна във Варна след успешно 127-дневно плаване до базата ни в Антарктида и обратно. Успешната 31-ва българска антарктическа експедиция се финансира по Националната програма за полярни изследвания, подготвена от МОН.
Корабът „Св. св. Кирил и Методий“ е собственост на консорциум, чиито членове са Висшето военноморско училище, Софийският университет „Св. Климент Охридски“ и Българският антарктически институт. Преди първата полярна мисия на кораба той бе ремонтиран, модернизиран и дооборудван във Варна. При плаването си до българската изследователска база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън с него бяха доставени 40 тона материали и оборудване, необходими за изграждането на нов лабораторен комплекс. Изследователските и строителните дейности на родните полярници продължиха 24 дни.
„България дълго време бе подпомагана държава в нейните научни полярни изследвания. Благодарение на усилията на поколения учени, които държаха на нашата полярна мисия, сега чрез вас и чрез придобиването на кораба „Св. св. Кирил и Методий“ станахме подпомагаща държава – обърна се проф. Пенов към участниците в експедицията. – Вие допринесохте да се развие международното сътрудничество и сътрудничеството в тежки полярни условия. Така хора, които преди ни помагаха безвъзмездно – от испанската и от чилийската база, сега са подпомогнати от нас.“ Министър Пенов посочи още, че корабът
„Св. св. Кирил и Методий“ е част не само от българската, но и от европейската научноизследователска инфраструктура.
Експедицията бе посрещната на Морската гара във Варна от президента Румен Радев, министъра на отбраната Димитър Стоянов, началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, кмета на Варна Иван Портних, командира на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, областния управител Марио Смърков, началника на ВВМУ във Варна флотилен адмирал проф. Боян Медникаров и много граждани.
„За първи път български научноизследователски кораб достига до Ледения континент и това е историческо събитие за Военноморските ни сили, за науката и прогреса на човечеството, с което всички българи можем да се гордеем“, заяви президентът Радев. Държавният глава поздрави командира на кораба кап. II ранг Николай Данаилов за успешната мисия и проявения от екипажа висок професионализъм.
„В продължение на десетилетия българските учени и изследователи с много професионализъм и всеотдайност позиционираха страната ни на Белия континент и на световната карта на научните достижения“, посочи още президентът. Той добави, че през годините много често изследователският устрем е възпрепятстван от ограничените логистични възможности на страната ни.
Държавният глава се обърна и към ръководителя на експедицията проф. Христо Пимпирев за отдадеността му на полярното дело и приноса му за успеха на мисията, която разкрива нови възможности пред България. Той връчи Почетния знак на президента на екипажа на научноизследователския кораб и на 31-вата национална антарктическа експедиция.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg