Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
История
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
История
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2023 Брой 19, 2023

Геоинформационни технологии преобразяват класните стаи

С тяхна помощ учебните часове стават по-привлекателни, а материалът – разбираем

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
10-05-2023
в Брой 19, 2023
A A
ГИС приложенията позволяват визуализирането на редица явления и процеси,
които могат да направят учебния материал по-разбираем за учениците

Географските информационни системи (ГИС) навлизат все по-широко във всяка сфера на живота ни и вече намират приложения в почти всички отрасли и бизнес направления. Изучаването им в училище и в университетите е добра основа за усвояване на знания и добиване на умения, които ще направят от всеки млад човек търсен и ценен кадър на пазара на труда. Но това е само малка част от ползите, които ученето с ГИС може да предложи. Ето защо от 2021 г. „Есри България“ съвместно с МОН започва програмата „ГИС в училище“, към която досега са се присъединили над 360 училища с разнообразен профил. А софтуерът се използва от повече от 1100 педагози и близо 11 000 ученици от цялата страна.

Географските информационни системи са технология, която съчетава местоположението на обектите с описателната информация за тях за намирането на отговори на разнообразни предизвикателни въпроси от заобикалящия ни свят. С ГИС може да се изучават всякакви обекти и явления благодарение на тяхната локация, да се откриват дори неподозирани връзки между тях, да се решават глобални и местни проблеми, свързани с климата, екологията, демографията, икономиката, здравеопазването и много други. ГИС е една от трите най-бързо развиващи се информационни технологии. Търсенето на специалисти с познания и опит в тази материя расте осезаемо във всеки отрасъл както у нас, така и в цял свят, посочват от „Есри България“.

Ползи от ученето с ГИС

С ГИС ученето е много по-интерактивно и учебният материал се усвоява по-лесно, разбира се по-добре от децата посредством грабващите вниманието визуализации, които предлагат модерните технологии. В резултат от използването им в класните стаи вече могат да се изведат няколко доказани ползи от прилагането им.
– Развива се пространственото мислене на учениците. Те не само използват разнообразни готови карти в часовете, но и създават свои собствени карти, инфографики и дори уеб приложения (без програмиране).
– Подобряват се критичното и аналитичното мислене чрез използването и анализирането на данни, методи и карти.
– Приложението на ГИС допринася за функционална грамотност на учениците. Децата не просто усвояват факти, но и разбират как да ги прилагат в живота си.
– Изграждат се умения за справяне с проблеми. ГИС са създадени за решаване на проблеми и с тяхна помощ учениците рамкират, визуализират и се справят с предизвикателства от всякакъв характер.
– Технологията превръща учениците в изследователи. ГИС подкрепя ученето чрез експерименти и разиграване на сценарии. Геоинформационните технологии допринасят за повече интерактивност в класната стая и така децата се включват в изучаването на света, вместо да са само наблюдатели.
– И не на последно място – насърчава се мултидисциплинарното обучение. ГИС са чудесна платформа за създаване на комбинирани проекти от различни учебни дисциплини и прилагането на STEM образователните практики.

ГИС в българските училища

Програмата „ГИС в училище“ е продължение на социално отговорната политика на Esri Inc. – глобалния лидер в областта на ГИС. У нас, подобно на Америка, Канада, десетки европейски страни и други държави, „Есри България“ осигурява безплатен достъп до най-мощния уеб ГИС софтуер за учебни цели. Всяко българско училище, заявило желание да се включи в Прог-
рамата, получава безплатен лицензиран софтуерен пакет от Esri Inc. Той включва достъп до платформата
ArcGIS Online, с която могат да се създават карти, анкети, интер-
активни разкази и други учебни ресурси, както и да се обработват, анализират и визуализират разнообразни данни. Тя е на български език и е изключително лесна и интуитивна за работа уеб ГИС платформа. Всеки учител и ученик, част от програмата „ГИС в училище“, получава персонализиран акаунт в ArcGIS Online.
Част от платформата е и най-богатата онлайн библиотека с авторитетни географски данни ArcGIS Living

Atlas of the World. Безброй опции в часовете

„ГИС и картографията ще подадат ръка на учениците, като им подарят свободата да пътуват мислено, да мечтаят във времето и пространството, да вземат решения, използвайки геопространствена информация“, коментира проф. д-р инж. Теменужка Бандрова – ръководител на катедра „Фотограметрия и картография“ в Университета по архитектура, строителство и геодезия.
Богатството от технологични възможности и приложения прави ГИС софтуера подходящ за всички учебни дисциплини. От „Есри България“ посочват и няколко идеи как ГИС може да се използва за нуждите на даден учебен предмет. Това позволява визуализиране на данни на пот-
ребителя или такива, които са налични в ArcGIS Living Atlas of the World, чрез 2D и 3D карти; уеб приложения; виртуални, интерактивни табла, показващи данни в реално време; виртуални истории на всякакви теми и много други.
Осигурена е възможност за обработване на данни: Map Viewer – Analysis Tools
позволява да се създават пространствени анализи, да се откриват пространствени взаимовръзки между данните, повторяеми модели и др. Могат да се събират данни на терен, които да се приложат към училищни проекти. За целта има лесна за използване форма за събиране, споделяне и анализиране на географски данни през мобилни или уеб устройства, както и приложение за обследвания и извършване на теренни оценки дори и от моторно средство, както и много други опции.

Подкрепа за учителите

В помощ на учителите образователни експерти от „Есри България“ са разработили специален хъб с най-полезната информация за включване в програмата „ГИС в училище“. На сайта могат да се открият готови уроци и учебни ресурси по различни предмети, както и много съвети за управление на организационния акаунт, запознаване с различните ГИС приложения и идеи за по-ползотворна работа с тях, практически материали и много други. Полезна информация от експертите на „Есри България“ и ГИС проекти, създадени от български ученици и техните преподаватели, можете да откриете и във фейсбук страницата „ГИС в училище“.
От началото на настоящата учебна година има и възможност за повишаване квалификацията на учителите с ГИС знания и умения чрез курса „Обучение за работа с ГИС в среда на
ArcGIS Online“. Онлайн курсът носи и един квалификационен кредит. Теоретичните и практическите занимания в него са разработени от водещи ГИС специалисти у нас и са на български език. В рамките на курса учителите научават как да създават тематични уеб карти; да добавят географска информация на разнообразни теми от авторитетни източници; да използват статистически данни в ArcGIS Onlinе;
да прилагат сателитни изображения за изследване на Земята; да работят с данни в тримерното пространство и много други!

Постиженията досега

Вече са налице и различни постижения в училище. В проведения през 2021 г. конкурс „Дигитални истории от училището и университета“ за разкази, създадени с ГИС, със свои проекти се включват над 100 учители и ученици, които доказват, че се справят отлично с геоинформационните технологии в класните стаи. Повод за гордост е, че един от наградените тогава ученици е и Даниел Димитров, възпитаник на МГ „Д-р Петър Берон“ – Варна. Две поредни години той завоюва сребърни медали за България от Международната олимпиада по география.
Блестящ пример е и ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“ в Бургас. Ученици от това училище печелят все повече национални и международни награди с проекти на базата на ГИС. Сред отличията им са и две първи места от националния STEM конкурс. Шестокласници от бургаското училище участват и в конференцията „Световен ГИС ден 2022“, в която се включват над 800 души. Учениците представят STEM проекта си „Море без пластмаса“, награден на международния екологичен форум „Сребърна 2022“.
Екологичното начинание на шестокласниците е част от инициативата Plastic Pirates под патронажа на еврокомисаря Мария Габриел.

Академично надграждане

Огромна полза от въвеждането на ГИС в класните стаи е и развитието на умения и качества у децата, които ще са им нужни и след завършване на училище. Геоинформационните технологии от години са част от учебния материал и в редица университетски специалности – „География“, „Геодезия“, „Архитектура, строителство, урбанизъм“, „Регионално развитие“, „Екология“ и много други. У нас в университетите, сред които Софийския университет, УАСГ, УНСС, Минно-геоложкия университет и Лесотехническия университет, от години се преподава ГИС и се работи с инструментариума на ArcGIS платформата. Все повече висши учебни заведения стават част от създадената специално за тях „Есри“ академична програма, предоставяща лицензи за софтуерни продукти на най-предпочитаната в цял свят „Есри“ ГИС платформа.
Повече информация за програмата „ГИС в училище“ е достъпна на адрес – https://teach-with-gis-bulgaria-esribulgaria.hub.arcgis.com/. Можете да заявите желание за включване в нея на на schools@esribulgaria.com.

Your Image Description

Свързани статии:

Как да изпратим котка на Луната Сърцето на Земята Вкусът на хляба Смартфоните в клас са силно разсейващ фактор

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Експерт

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

100 години ветеринарно-медицинско образование отбелязват в Тракийския

Следваща статия

STEM променя обучението

Следваща статия
STEM променя обучението

STEM променя обучението

Уроците по родолюбие в село Антон

Уроците по родолюбие в село Антон

Обучение по заявка на местния бизнес

Обучение по заявка на местния бизнес

Последни публикации

  • Сп. „История“, книжка 1/2025, година XXXIII
  • Годишно съдържание на сп. „История“, 2024 г.
  • Сп. „История“, книжка 6/2024, година XXXII
  • Сп. „История“, книжка 5/2024, година XXXII
  • Сп. „История“, книжка 4/2024, година XXXII
  • Сп. „История“, книжка 3/2024, година XXXII
  • Сп. „История“, книжка 2/2024, година XXXII
  • Сп. „История“, книжка 1/2024, година XXXII
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА НАУЧНО СПИСАНИЕ „ИСТОРИЯ“
  • Сп. „История“, книжка 6/2023, година XXXI
  • Сп. „История“, книжка 5/2023, година XXXI
  • Сп. „История“, книжка 4/2023, година XXXI
  • Сп. „История“, книжка 3/2023, година XXXI
  • Сп. „История“, книжка 2/2023, година XXXI
  • Сп. „История“, книжка 1/2023, година XXXI
  • Годишно съдържание на сп. История, година xxx, 2022 г.
  • Българите в ГУЛАГ: случаите на политическите емигранти Недю Саков и Петър Маринов
  • Сп. „История“, книжка 6/2022, година XXX
  • Сп. „История“, книжка 5/2022, година XXX
  • Сп. „История“, книжка 4/2022, година XXX
  • Сп. „История“, книжка 3/2022, година XXX
  • Сп. „История“, книжка 2/2022, година XXX

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"