Профилираната гимназия „Св. Климент Охридски“ – Елхово, като иновативно училище от 2020 г., бе домакин за трета поредна година на дейности по Националната програма „Иновации в действие“. Те се реализираха от 24 до 27 април 2023 г. в партньорство с три училища: НПТГ „Шандор Петьофи“ – Разград, ПГКМКС „Aк. Благовест Сендов“ – Варна, и ПГСС „Сергей Румянцев“ – Луковит.
В иновативните дейности участваха 46 ученици от две паралелки в X клас, обучавани в 4 групи, с ръководител старши учител Галина Кънева. Целта на проекта е свързана с идеята за въвеждане на обучение по иновативна дисциплина чрез използване на интерактивна и адаптивна обучителна система, проектен подход и „обучение чрез правене“. Използваната платформа е MIT App Invertor, чрез която се предава управлението на вече готовите проекти на ОС Android.
Учениците от Разград, Варна и Луковит се срещнаха с ученици от ПГ „Св. Климент Охридски“, които изиграха сценка за персоналния компютър, подготвена от учителя по БЕЛ Сани Иванова. След това участваха и в изнесено занятие – „Представяне на проекти по ИТ за НОИТ“. Спечелилите второ място в Националната олимпиада по ИТ – деветокласниците Диан Гинчев и Димитър Маджаров, заедно със своя съученик Николай Генушев демонстрираха пред гостите иновационния си проект. Всяко училище получи символичен подарък – количка, създадена от 3D принтер.
На следващия ден гостуващите бяха запознати с профилите на училището и посетиха учебни кабинети. В STEM кабинета те присъстваха на иновативен урок по предприемачество с IXБ клас и преподавателя им Миглена Арабаджиева на тема „Как работят банките. Централна банка “. Младите предприемачи се запознаха с функциите на Централната банка и търговските банки и каква е връзката им с останалите икономически субекти. Учениците бяха силно впечатлени от споделения пред тях опит на мениджъра на Банка ДСК – клон Елхово, Снежана Павлова, както и на Галина Брайкова – кредитен инспектор в ОББ – клон Елхово, и родител на ученик от класа. Снежана Павлова и деветокласник изчислиха лихвен процент (сложна лихва) на предоставен кредит при различни периоди на погасяване. Интересен момент от урока бяха игрите с платформата wordwall: „Анаграма“, „Дебитни и кредитни карти – сортиране“.
След това представителите на партньорските училища, вече и приятели, участваха активно в урока по ИТ в XА клас със старши учител Галина Кънева на тема „Програмиране на мобилни приложения. И ние можем!“, който се проведе в STEM кабинета. Десетокласниците представиха различни проекти, които демонстрираха на телефоните си.
Програмата на дейностите по НП „Иновации в действие“ включваше и състезание по компютърен машинопис, превърнало се вече в традиция. Участват ученици от IX до XII клас, както и ученици от партньорските училища. Първата награда грабна Християн Димитров от IX клас на ПГКМКС – Варна. Второ място, с една точка разлика, бе присъдено на Мартин Гидиков от XА клас на
ПГ „Св. Климент Охридски“ – Елхово. Трета награда отиде при Иван Костов от ПГ „Св. Климент Охридски“. Специална награда получи Алиа Елизабет Есби от XА клас на ПГ „Св. Климент Охридски“ – Елхово.
В късния следобед в читалище „Развитие 1893“ – Елхово, се проведе заключителната публична изява на групата по интереси в гимназията „Дигитален свят“ на поредния „Урок по родолюбие“ с ръководител Добринка Костова. Изнесеното занятие на тема „Интересно, но неизвестно за Елховско и елховчани“ фокусира вниманието и на гостите с мултимедийна презентация, съдържаща любопитни факти за събития и личности, свързани с Елховския край. Двама от гостуващите ученици от Варна отправиха гайдарски поздрав към домакините. Вълнуващото събитие завърши с всеобщо кръшно хоро.
Преди отпътуването си представителите на училищата партньори имаха възможност да споделят впечатленията си от проведените иновационни дейности в дискусия в учителската стая на ПГ „Св. Климент Охридски“. Обсъдени бяха иновативните подходи и рефлексия с учителите и учениците от гостуващите училища. Йовка Драгоева, директор на ПГ „Св. Климент Охридски“ – Елхово, изрази задоволство от обмяната на иновации в образованието като възможност за изграждане на модерни учебни заведения. Тя подчерта, че в такива училища учениците могат да подобряват образователните си резултати, мотивацията си за учене, да развият креативното си мислене, както и да придобият различни компетентности чрез иновативни образователни технологии, методи на преподаване и нови учебни стратегии. Сподели и убеждението си, че в основата на успешната работа на учителя са добрата екипна дейност и креативността на преподаватели и ученици.
На изпроводяк гостите от трите гимназии изразиха адмирациите си за качеството на наб-
людаваните уроци и дейности, за отличната образователна среда в училището, както и за оказаното топло гостоприемство.
Йовка Драгоева, директор
на ПГ „Свети Климент Охридски“ –
Елхово
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg